VUT v Brně bude pracovat na snižování emisí, které jeho provozem vznikají

Díky této metodě už vysoká škola zjistila, že v roce 2023 svou činností vygenerovala celkové emise v objemu 19 032 tun skleníkových plynů. Analýza ukázala, že největším zdrojem emisí je vlastní spotřeba energie, kterou univerzita potřebuje pro běžný provoz svých budov. Celková spotřeba elektřiny, zemního plynu a tepla či chladu představuje 90 procent všech emisí. Zbylých deset procent připadá například na cestování či provoz automobilů VUT.
V letošním roce plánuje univerzita vydat svou první zprávu o udržitelnosti za rok 2024, kde bude možné porovnat emise za rok 2023 a 2024. Strategie školy v udržitelnosti se zaměřuje je vzdělávání, výzkum a tvůrčí činnost, společenskou roli a řízení a správu univerzity. "Pro každou z těchto oblastí jsou stanoveny vize, strategické cíle a klíčové akce, které reagují na současné i budoucí potřeby univerzity a jsou v souladu s globálními cíli udržitelného rozvoje,“ uvedl Milan Houser, prorektor VUT pro uměleckou činnost a udržitelnost.
Ve správě svých budov a zařízení se univerzita soustředí na energetickou úspornost, odpovědné nakupování a udržitelný provoz. Ve výzkumu se zaměřuje na technologie pro udržitelný a bezpečný život, od rozvoje obnovitelných zdrojů, chytré energetiky, akumulace energie, vodíkových technologií přes vývoj ekologických stavebních materiálů, navrhování environmentálně šetrných staveb, využití odpadů až po ochranu vody a krajiny či technologie regulace světelného smogu. Ve vzdělávací oblasti VUT nabízí také nové studijní programy zaměřené na e-mobilitu či jadernou energetiku, které jsou klíčové pro udržitelnou budoucnost Česka.
reklama