https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/brusel-se-postara-o-delfiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Brusel se postará o delfíny

31.7.2003 | PRAHA | Právo
Akustický systém, který má zabránit nechtěným smrtím delfínů při mořském rybolovu, chystá od příštího roku uzákonit Evropská unie. Rybářům však přinese dodatečné náklady.
 
"Mělo by to mít zásadní dopad na zbytečné smrti menších kytovců," uvedl britský poslanec europarlamentu Glyn Ford. "Jednáme o sítích velikosti fotbalového hřiště, vlečené mezi dvěma loděmi, v nichž dosud uvízne každý mořský živočich. Delfíni, kteří dýchají vzduch, se v sítích pod hladinou utopí." Už od loňského roku v zemích Unie platí zákaz používání vlečných sítí za trajlery pro atlantská loviště. Od roku 2007 se má chráněné území rozšířit i na Balt s tím, že vlečné sítě nesmí přesáhnout délku 2,5 km. Nyní EU chystá další opatření - povinnost vybavit sítě při lovu v kanálu La Manche, Keltském a Severním moři zvukovými "zradami" a stavět zvláštní hlídky, které by z paluby rybářských lodí neprodleně oznamovaly náhodné chycení delfínů. Europoslanci navrhují tři typy akustické "zrady": Pasívní odrazová zařízení, která budou s minimálním zeslabením odrážet delfíní echolokační signály, což síť nedělá a delfíni tak překážku nevidí. Druhý typ má být aktivním zařízením, které bude trvale vydávat umělé varovné pískání, a třetí, nejvyspělejší, bude pouze odpovídat na vyslané signály, čímž se vyloučí trvalé "znečištění" vodního prostředí hlukem. Návrh mají letos projednat resortní ministři členských zemí. Největší množství nechtěných úlovků v blízkosti přístavů jihozápadní Británie a Irska tvoří delfíni sviňuchy, které svou potravu hledají u dna. Tam se často zaplétají do pevných sítí, stavěných do tažných tras tresek, mořských jazyků a kambal. Další velkou pastí pro delfíny je Severní moře - během vrcholné sezóny před deseti lety tam jen dánské lodě zavinily smrt 7,3 tisíce malých kytovců. "Vřele vítáme návrh Evropské komise, ale v opatřeních směrem k bezpečnému a udržitelnému rybolovu je třeba pokračovat," poznamenala k chystanému omezení Ali Rossová ze Společnosti pro záchranu velryb a delfínů. Podle ní bude třeba čelit protestům rybářů, jež si budou právem stěžovat na dodatečné náklady, a řešit i otázku optimalizace hlasitosti akustických zařízení, aby hluk nezahltil oceány. Problémem bude i nalezení vhodné tóniny a melodie, protože delfíni by si časem mohli na "zrady" zvyknout a nevěnovat jim pozornost.
reklama

 
BBC, aa

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist