https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/budou-se-v-polabi-pestovat-mandarinky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Budou se v Polabí pěstovat mandarinky?

9.8.2003 | PRAHA | Právo
Průměrná teplota na území ČR stoupne do konce století o dva až tři stupně, padnou tisícileté rekordy
 
Vedra sužují Českou republiku, ale i podstatnou část Evropy, lidé si zvykají na teploty přes 30 stupňů ve stínu. Bude-li oteplování takto pokračovat dál, mohou se dít nevídané věci. Třeba místo obilí se budou v Čechách nebo na Moravě pěstovat mandarinky, pomeranče nebo olivy jako na jihu Evropy.

"Tak daleko to snad nepůjde, i když v posledních letech a stoletích se naše Země postupně otepluje," tvrdí klimatolog Hydrometeorologického ústavu v Praze Jan Pretel.

Rekord deseti tisíc let

"V minulém století se globální teplota Země zvýšila o 0,6 stupně. V tomto století bude oteplení ještě vyšší a dokonce některé varianty tvrdí, že v historii posledních deseti tisíc let nebude mít obdoby," soudí Pretel. Do konce tohoto století by teplota na našem území měla vzrůst o dva až tři stupně. Přes léto budou delší období sucha vcelku a pak je zase vystřídá delší období srážek. Klimatologové vypracovali scénáře, jak to bude vypadat za padesát nebo sedmdesát pět let. Letos jsme už na našem území naměřili skoro 37 ve stínu a takovéto teploty by prý měly být mnohem častější. "Na třicet pět si budeme muset zvyknout, bude to v létě mnohem běžnější teplota než dosud a budou ještě teplejší dny," soudí doktor Preten. Nevylučuje ani čtyřicítky, tak jako je tomu letos na jihu Evropy. Zatím tato teplota byla u nás naměřena pouze jednou, 27. července 1983 v Uhříněvsi u Prahy. Tropických dní s teplotou nad 30 stupňů, kterých u nás zatím bylo nejvíc v roce 1994, a to 25, bude mnohem víc, zřejmě už letošní rok toto číslo překoná.

Kukuřice o čtvrtinu víc

Jestliže teplota poroste a v srpnu u nás běžně bude 35, 38 nebo 40 stupňů, pak by se klidně v Polabí mohly pěstovat pomeranče, olivy nebo mandarinky, na jižní Moravě banány a citróny. Týmy odborníků, kteří studují dopady možné klimatické změny na různé sektory hospodářství, dokonce už navrhují, co dělat a jak se připravit. Zemědělský tým tvrdí, že za 50 let by se například kukuřice rodilo na stejné ploše jako dosud o čtvrtinu a pšenice o 33 procent víc. Samozřejmě jen když bude dostatek deště, ale klimatologové tvrdí, že ho bude málo. Proto už dnes tým doporučil rozšířit závlahy. Bez nich prý málokterý zemědělec přežije. Pokud v Čechách stoupne průměrná teplota o dva stupně, pak poklesnou i průtoky řek o deset až dvacet pět procent. Také lesy dostanou zabrat. Vyšší teplota by šla ruku v ruce s okyselením půdy a zřejmě by způsobila rozpad smrkových a borových lesů. "Je docela možné, že s nimi by zmizela ivětšina hub," tvrdí doktor Pretel. Je docela možné, že některé druhy ptactva by vyhynuly a naopak nelze vyloučit, že by zdomácněl papoušek a jiné ptactvo a zvířata, která dosud žijí jen v teplých krajích.

Člověk se přizpůsobí

"Zdravému jedinci horko nevadí, horší je to s nemocnými," soudí docent Jaroslav Kříž, přední český hygienik Státního zdravotního ústavu v Praze. Dodává, že my Evropané jsme zvyklí na určité podnebí. Pokud by se změnilo, je docela možné, že by zde vznikaly nové nemoci, které už dnes téměř neznáme, a mnohem víc bychom museli dávat pozor na infekce.
reklama

 
Václav Pergl

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist