https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/cinane-presli-z-cibetek-na-kachny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Číňané přešli z cibetek na kachny

3.6.2003 | PEKING | Právo
Kantonský trh s divokým masem se kvůli smrtelnému zápalu plic (SARS) vyprázdnil. Z pultů zmizely klece s cibetkami, krabice a akvária s hady, netopýry, jezevci a luskouny, zvířaty podobnými mravenečníkům. Číňané je kvůli smrtící nemoci ze svých jídelníčků na čas vypustili. Jakousi náhradu za exotické pokrmy jim nyní poskytují zdravotně nezávadní králíci a kachny.
 
Řadu desetiletí v Číně platilo v kuchyni nepsané heslo - čím exotičtější, tím chutnější. Obyvatelé si navíc potrpěli i na čerstvost připravovaného masa vhazovaného do hrnců. Neváhali proto na trhu za zabití vybrané pochoutky tzv. na počkání patřičně připlatit. SARS je o zvyky připravil. Vřískající, syčící a mlaskající pochoutky se staly životu nebezpečné. S poklesem poptávky z kantonského trhu mizela také široká nabídka: obchodníci sázejí na jistotu, a tou jsou právě kachny a králíci. Ochuzení jídelníčku a zboží z masných úseků stvrdily výnosem i čínské úřady v provincii Kuangtung, které koncem týdne zakázaly prodej exotických zvířat z volné přírody. Farmáři, kteří netradiční druhy chovají, je musejí držet v hygienické karanténě. Někteří neukáznění zemědělci byli za porušení opatření již uvězněni. Vedle krátkodobého pobytu za mřížemi jim hrozí také z hlediska živnosti likvidační pokuta, dosahující v přepočtu na české koruny až 336 tisíc. "Co mám dělat. Jde o nová pravidla," říká jeden z mnoha kantonských trhovců Che Te-vaj, jenž vymazal z nabídkové tabule s nápisem Maso z divoké přírody slůvko divoké. Číňané věří, že pokrmy připravené z exotických zvířat posilují imunitu lidského organismu. V zemi jsou žádané rovněž výtažky z rohu nosorožce, medvědí žluč a tygří kosti. Za jedno z nejoblíbenějších jídel je přitom považována směs "dračích a tygřích hlav", tj. v porcelánové míse podávané namíchané kočičí a hadí maso. V dobrých restauracích má mít podle tradice zákazník na výběr i další laskominy, například maso z lišek, kance a mývala. Proti masovému pojídání často přísně chráněných zvířat se v minulosti ozývali zejména ochránci zvířat. Smrtelný SARS tak paradoxně pomůže mnohé vzácné druhy zachránit. "Neměla bych to říkat, ale choroba nám pomohla. Konečně se zavřou tržiště dodávající lidem maso z ohrožených zvířat. Jak to bude v příštích měsících a letech, ale nevím," říká Jill Robinsonová z hongkongské organizace na ochranu zvířat. Kantonské tržiště nyní zeje prázdnotou. Nudu zdejším obchodníkům zkracují jen blikající televizory. Zákazníci se nakupovat bojí. Zatím
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist