https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/jak-bydlet-ekologicky-a-levne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Jak bydlet ekologicky a levně?

6.3.2008 | PLZEŇ | MF Dnes
Stejným tempem, jaký rostou ceny plnu, elektřiny a dalších energií, přibývá i lidí, kteří odmítají stále vyšší poplatky hradit a ohlížejí se, jak ušetřit. Řešením jsou nízkoenergetické domy. V Plzeňském kraji jich je zatím málo, ale rychle jich přibývá.
 
„Za poslední tři roky jsme v kraji postavili patnáct nízkoenergetických domů,“ říká jednatel plzeňské firmy Eko-domy František Klíma.

Rostoucí zájem o úsporné domy potvrzuje i obchodní manažer horažďovického Atria Vlastimil Makovec. Jeho firma už patnáct let vyrábí montované dřevostavby. „Meziročně nám přibude asi o polovinu více zakázek. V roce 2007 to bylo dokonce o 70 procent.

Metr čtvereční vyjde na dvacet tisíc korun Podle českých norem musí mít nízkoenergetický dům roční spotřebu tepla nižší než 50 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy, tzv. pasivní dům dokonce méně než 15 kilowatthodin. Ideální variantou ekologického bydlení jsou „nulové domy“, které si veškerou energii pro sebe vyrobí, a domy „plusové“, které zásobují energií samy sebe a přebytky dodávají do rozvodné sítě.

Převedeno na finance - majitelé nízkoenergetických domů mohou ušetřit až polovinu nákladů oproti běžným domům. V pasivních mohou být výdaje na energie dokonce jen desetinové. V obou typech stačí k vytápění jen systém rekuperace - řízené výměny vzduchu, kdy vzduch z venku proudí přes tepelný výměník, ve kterém se ohřívá o vzduch odcházející z místnosti. Rekuperační jednotky navíc vracejí zpět vlhkost, aby se interiér nevysoušel, a některé jsou vybaveny také filtry na alergeny.

Ekonomické domy je možné postavit z různých materiálů. Většina pasivních domů jsou montované dřevostavby, protože dřevo má významný níkoenergetický potenciál. Výhodou dřevostaveb je levnější základová deska. Dřevěná stavba je lehčí a deska nemusí být tak masivní U zděných konstrukcí je dobré používat materiál kumulující teplo - vápenopískovcové bloky nebo betonové skořepinové tvárnice. Absolutně nevhodné jsou děrované tvárnice nebo plynosilikátové bloky.

Předpokladem pro správné fungování nízkoenergetických a pasivních domů je zajištění relativní vzduchotěsnosti po celou dobu životnosti domu. Výměnu vzduchu má za úkol již zmíněná rekuperace.

Kolik za ekologický dům zaplatíte záleží na materiálu i firmě, která projekt připravuje.

„Metr čtvereční u nízkoenergetického domku vyjde na 20 tisíc korun bez DPH, u pasivního je to o pět tisíc víc,“ říká stavitel František Klíma. Drahou položkou na konečném účtu za stavbu jsou dveře, které u pasivních domů stojí podle Klímy až 75 tisíc korun a hlavně systém rekuperace, řádově za 120 tisíc korun.

V Plzeňském kraji je výstavba nízkoenergetických a pasivních domů v plenkách. To například v Horním Rakousku není možné od začátku letošního roku postavit jinou novostavbu než nízkoenergetickou. V sousedním Německu začali s pasivními domy v devadesátých letech. „V Rakousku je staví nejméně pět let,“ říká David Koranda ze společnosti Setrite. On sám v něm bydlí už dva roky na okraji Plzně. „V místnostech máme třiadvacet stupňů. Topení, sporák, bojler i čistička odpadní vody jsou připojené na elektřinu. Ročně zaplatíme za energie dvacet tisíc korun. Ve starém domě, který byl o polovinu menší a neměli jsme čističku, jsme platili dvakrát tolik,“ vypočítává Koranda.

Kam se vydat pro informace?

V České republice funguje Centrum pasivního domu. Původně malé sdružení firem se za tři roky rozrostlo. Poradenská centra nyní provozuje už v osmi krajích. Z Plzně to mají zájemci o informace nejblíž do středočeského Rožmitálu nebo do Českých Budějovic.

V Plzeňském kraji je možné navštívit i některé z enviromentálních informačních center (ENVIC) v Plzni a bývalých okresních městech, které pořádají semináře i exkurze do vzorových ekologických staveb. Při poslední si účastníci prohlédli rozestavěnou pasivní mateřskou školku a hotové sídliště pasivních domů v bavorském příhraničí. Od letošního léta už „zvědavci“ nebudou muset jezdit ani za hranice. Vzorový pasivní dům se školicím střediskem staví firma Setrite v plzeňském Božkově.

„Zájemci si pak u nás vyzkouší na vlastní kůži bydlení v pasivním domku, “ říká David Koranda. Podle něj je důležité, aby na projektu i stavbě od počátku pracovali odborníci. „Velmi častou chybou je komín. Coby díra do domu výrazně snižuje účinnost rekuperační jednotky, která je za normálních podmínek schopná ušetřit až 98 procent energie“, upozorňuje Koranda.

* Porovnání spotřeby na metr čtvereční a rok Stará zástavba 200 kWh Stavby z let 1980-94 100 kWh Běžné novostavby 65 kWh Nízkoenergetické domy 50 kWh Pasivní domy 15 kWh ZDROJ: ENVIC * Stavitelé nízkoenergetických domů ADA-nízkoenergetické stavby V Malé Doubravce 1242/27, Plzeň www.ada-s.cz, tel. 775779904 (sendvičové zdivo) ATRIUM Lipová 1000, Horažďovice www.atrium.cz, tel. 376512087 (montované dřevostavby) EKO-DOMY Czech Nepomucká 135, Plzeň www.eko-domy.com, tel. 602375758 (ekologické domy na klíč) HAAS-FERTIGBAU Chanovice 102, Horažďovice www.haas-fertigbau.cz tel. 376535111 (dřevěné sendviče) SETRITE 17. listopadu 77, Dýšina - N. Huť www.setrite.cz, tel. 724444747 (výstavba a poradenství) BEST Rybnice 148,Kaznějov www.best.info, tel. 373720111 (termoizolační panely) * Kde vám poradí informační centra v kraji Enviromentální informační centrum ENVIC Prešovská 8, Plzeň www.envic.cz, tel. 377220323 Kalksandstein CZ Martin Konečný Borovno E23 www.kalksandstein.cz, tel. 774 164103


reklama

 
Jaroslava Šašková

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist