https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/klenotem-rezervace-je-kunka-ohniva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Klenotem rezervace je kuňka ohnivá

4.5.2009 | HLINKA | MF Dnes
Zamíříte-li na Osoblažsko k Velkému Pavlovickému rybníku, ocitnete se v malém ráji vodních živočichů, hlavně ptáků a obojživelníků. Vyskytuje se tu například evropsky významná žába kuňka ohnivá.
 
V rákosinách hnízdí až sto ptačích druhů, z toho třetina chráněných, pro další je rybniční oblast důležitou zastávkou během tahu. Do míst největšího rybníka na Osoblažsku, který byl v roce 1999 vyhlášen přírodní rezervací, je přitahuje zejména souhra rozsáhlé plochy rákosin a velké vodní plochy.

Lokalitu nacházející se na katastrech obcí Osoblaha, Hlinka a Slezské Pavlovice si oblíbily chráněné ptačí druhy jakomoták pochop, ledňáček říční, rákosník velký, chřástal vodní, bukáč velký či třeba bukáček malý, ale i obojživelníci - ropucha obecná, skokan velký nebo dnes vzácná kuňka ohnivá s poeticky znějícím latinských názvem bombina bombina.

Tato hnědavě až zelenošedě zbarvená žabka má tělo poseto tmavými skvrnami, což jí zajišťuje dokonalé maskování. V ohrožení se převrací na záda a odkrývá oranžové břicho, které slouží jako výstraha pro predátora. V minulosti patřila k běžně rozšířeným druhům, za posledních patnáct let se však její výskyt v některých regionech Česka snížil až o osmdesát procent. To kuňce ohnivé zajistilo statut ohroženého živočicha. V místech Velkého Pavlovického rybníka je její ochrana zdvojnásobena. Kromě toho, že je území přírodní rezervací, bylo také zařazeno na seznam Natury 2000 jako evropsky významná lokalita Osoblažský výběžek, kde se předmětem ochrany stala právě bombina bombina.

Velký Pavlovický rybník je staré vodní dílo ve vlastnictví státu. Původně se jednalo o obtokový rybník, který do roku 1997 obhospodařovali členové Suverénního řádu Maltézských rytířů.

V době, kdy o rybník pečoval řád, stala se lokalita cenným biotopem pro hnízdnící i migrující druhy ptáků. Pak ale rybník získala soukromá firma, která se snažila o co největší výnosy a zasahovala poměrně drasticky do lokality. To negativně ovlivnilo ekosystém. Příroda začala opět prospívat poté, co hospodaření na rybníku převzalo Rybářství Přerov, později Agentura ochrany přírody a krajiny.

Kdo se k rybníku vydá pozorovat ptáky, spatří vesměs běžnější druhy - volavku popelavou, potápku roháče či třeba lysku černou. Z pěvců lze zaslechnout rákosníky nebo cvrčilky - jejich hlas připomíná zvuk vydávaný cikádami. Jste-li cyklisté, zamiřte k rezervaci na kole. Zastavení u rybníka bude příjemnou pauzou na výletě Osoblažskem.


reklama

Markéta Radová

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist