https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/kurovce-utopi-v-orliku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Kůrovce utopí v Orlíku

11.9.2003 | TEMEŠVÁR | MF Dnes
Hladinu Orlické přehrady křižují čerstvě pokácené kmeny stromů. Na první pohled by se mohlo zdát, že se na hladinu Vltavy vracejí vory. Omyl, pracovníci Povodí Vltavy bojují s kůrovcovou kalamitou.
 
Dělníci na příkrém břehu nad hladinou Orlíku začínají kácet nemocné stromy. Na místě je zbavují větví. Na hladině zatím kotví dva pontony. Jeden z dělníků hází na břeh lano, které ostatní omotají kolem kmenu stromu. Pak jej navijákem stáhnou z břehu do vody a na ponton. Na druhém plavidle končí větve. "Je to šikovné, každý unese šestadvacet tun," pochvaluje si orlický hrázný Zdeněk Zídek.

Jakmile jsou všechny stromy na palubě, vyplouvá speciální loď s pontony směrem k zvíkovskému přístavu, kde ji čeká neobvyklý způsob vykládky. Dělníci totiž kmeny spustí do vody, kde zůstanou nejméně tři týdny, ale také třeba půl roku. "Kmeny naházíme do vody a připevníme, zajistíme, aby nemohly plout. Jak budou ve vodě, kůrovec se v komůrkách pod kůrou stromů utopí," vysvětluje Zídek.

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový zasáhl letos stromy v jižních Čechách v mnohem větší míře než obvykle. Teplé a suché léto bylo ideální pro rozmnožování tohoto brouka. Majitelé lesů proti kůrovci bojují nejrůznějšími způsoby od kácení až po chemické postřiky.

Pracovníci Povodí Vltavy v Temešváru na Písecku se však rozhodli, že jej stejně jako před desítkami let jejich předkové utopí. Kácejí proto na březích napadené stromy a v zátokách je máčí. Lesníci jsou touto metodou nadšeni, protože nepoškozuje životní prostředí. "Naštěstí máme s kůrovcem v našich lesích jen minimum problémů, ale nechceme, aby se šířil do okolí. Proto jsme začali znovu používat tuto starou techniku," říká vedoucí hrázný přehrady Orlík Zdeněk Zídek.

Právě namáčení je jediným způsobem, který lze u břehů přehrady použít. Například chemický postřik by mohl zahubit ryby a plankton. A ochránci přírody a lesníci, kteří většinou stromy kácejí a stříkají chemikáliemi, tomuto způsobu tleskají. "Většinou aplikujeme postřiky, ale logicky je metoda Povodí Vltavy ekologičtější a přijatelnější. Chemii nejčastěji používáme hned po těžbě a dřevo lze pak poznat podle nafialovělé barvy," řekl vedoucí životního prostředí v Písku Miloslav Šatra.


reklama

 
Václav Janouš

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist