https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/medvidek-panda-vyrazi-do-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic ČR: Medvídek panda vyráží do světa

22.7.2003 | PEKING | National Geographic ČR
Medvídek panda Siang Siang je první zvířátko svého druhu, které se narodilo v zajetí, a poté bylo vypuštěno do volné přírody. Pro Čínu to bude zkouška, zda dokáže zachránit tento již téměř vyhynulý živočišný druh, který patří v Číně mezi nejmilovanější.
 
Siang Siang, jehož jméno znamená "šťastná věštba", se narodil ve výzkumném středisku pro pandy ve Wo Lungu a v minulý týden byl vypuštěn "na svobodu". "Příprava na vypuštění pandy trvala několik let. Součástí projektu je snaha dlouhodobě zvýšit osídlení oblasti divokou pandou," říká zástupce ředitele parku Čang Kuej-čchüan. Pokud se Siang Siang naučí žít ve volné přírodě, vědci budou mít reálnou naději, že se podaří počet pand žijících mezi chovnými stanicemi v S'Čchuangu zvýšit a zastavit tak vymírání divoce žijících druhů. Panují ale obavy, že nynější život Siang Sianga a několika dalších stovek "zdomácnělých" pand je příliš odlišný od toho, jaký na ně čeká v lese. Medvídek panda je v současné době chován ve 32 výzkumných čínských střediscích. Má záviděníhodný denní režim: denně prospí až dvacet hodin, dvě hodiny věnuje jídlu a zbylé dvě hodiny si hraje. Také proto pro něj bude návrat do přírody bezpochyby tvrdý. Zpočátku bude proto Siang Siang pod odborným dohledem. Zatím se bude moci pohybovat jen v omezené oblasti dvou hektarů a časem mu bude umožněn přístup do mokrých lesů, které jsou pandiným přirozeným prostředím. Pandy totiž nemají ve zvyku pářit se s partnery ze svého blízkého okolí. Problém tedy nastává i se zvířaty chovanými v zajetí - pouze jedna z deseti pand se spáří. Tím dochází ke vzniku endogamního druhu a množení exemplářů, u kterých se doba páření prostě nedostavuje, čímž se záchrana těchto medvídků ještě ztěžuje. V Číně se experimentuje i s jinými způsoby, jak zastavit vymírání živočichů - například s klonováním nebo s donošením v dělohách jiných zvířat. Tento druhý způsob vzbuzuje naději, že by například kočka, do níž bude vpraveno embryo pandy, mohla jednoduše přivést na svět medvídě. Ceng č'Siang, ředitel chovné stanice v Čchengdu naznačuje, že je nejvyšší čas vrátit pandy do přírody. Pro alarmující stav životního prostředí se však jeho sen může stát jen zbožným přáním. Kvůli těžbě dřeva v posledních desetiletích byla lokalita, kterou pandy vždy obývaly, zredukována na pouhou jednu pětinu. Vzhledem k tomu, že Čína trpí zoufalým nedostatkem dřeva, je vskutku obtížné zamezit kácení lesů. S medvídkem pandou, kterého Číňané považují za symbol národa, byl Západ seznámen až v roce 1868, kdy francouzský misionář Armand David náhodou našel kůži a lebku tohoto zvířátka a vystavil je v přírodovědeckém muzeu v Paříži. Číňané se zmiňují o pandách v rukopisech starých více než dva tisíce let. Má se za to, že některá z oněch mystických příšerek, na které narazil Marco Polo při svém putování po S'čchuangu, byla ve skutečnosti "medvědokočka" - pojmenování, pod kterým je panda v Číně obecně známá.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist