https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/dotacni-hrebik-do-rakve-prirode-setrnemu-zemedelstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství

27.4.2024 05:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky. O tom, co to znamená, informují ve společné tiskové zprávě Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF v Česku.
 
Návrh podpořilo 425 europoslanců, proti bylo 130 a zdrželo se 33. Pro návrh hlasovala většina českých vládních i opozičních europoslanců a europoslankyň. Ekologické organizace hodnotí rozhodnutí jako skandální a nešťastný krok, který z pohledu ochrany přírody a krajiny zemědělské dotace vrací alespoň o 10 let zpět a ohrožuje udržitelnost zemědělství v době sílících dopadů klimatické změny.

Pro návrh hlasovali čeští europoslanci a europoslankyně ze všech stran (ODS, KDU-ČSL, ČSSD, ANO, SPD, TOP 09, STAN) kromě Pirátů, kteří hlasovali proti, a Niedermayera z TOP 09 a Knotka z ANO, kteří se zdrželi. Návrh již dříve podpořili i ministři členských států včetně ministra Výborného. Evropská komise jej tak může uvést v platnost.

Zemědělci tak opět až do roku 2028 nebudou muset vyčleňovat část orné půdy pro meze, remízky, úhory a další stabilizační prvky a v rámci EU budou moci opět rozšířit aplikaci pesticidů na více než 9 milionech hektarů půdy (plocha větší než Česko).

V Česku díky dosud platícímu nastavení v roce 2023 vzniklo 90 tisíc hektarů ploch, které podpořily biodiverzitu a adaptaci krajiny na klimatické extrémy. Tyto plochy mohou nyní zcela zaniknout, což by znamenalo oslabení podmínek před rok 2014.

Ekologické organizace proto vyzývají, aby podpora krajinných prvků a dalších stabilizačních ploch byla zachována nebo rozšířena alespoň v rámci dotačního nástroje tzv. celofaremního ekoschématu.

Zemědělci by také nemuseli střídat plodiny, ačkoli střídání plodin je zásadním opatřením např. pro omezování pesticidů a pro zdraví půd.

Podmínka byla přitom nastavena již tak velmi slabě. Místo toho by nyní mohli zemědělci podmínku plnit pouze tzv. diverzifikací neboli tím, že na všech svých plochách budou v jeden rok pěstovat víc než jednu plodinu. Tato podmínka platí již od roku 2014 a její přínos nebyl nijak dokázán. Ekologické organizace proto vyzývají, aby ministerstvo zemědělství naopak posílilo podporu lepších osevních postupů.

Návrh odmítli vědci, ekologické organizace i některé zemědělské organizace a je zřejmé, že problémy zemědělců nevyřeší, ba naopak v dlouhodobém horizontu zhorší, protože zvyšují zranitelnost zemědělské krajiny.

Celý proces rozhodování o úpravě podmínek pro rozdělování zemědělských dotací, které představují třetinu rozpočtu EU, byl velmi netransparentní a uspěchaný. Evropská komise nevytvořila žádné hodnocení dopadů, konzultovala pouze čtyři zemědělské organizace a zohlednila pohled pouhých dvou z nich. V rámci Evropského parlamentu byla použita tzv. „urgentní procedura“, díky které nemusela být o návrhu vůbec vedena diskuze ve výborech nebo na plénu, a Evropská lidová strana (EPP) v pondělí prosadila hlasování o den dříve, než bylo plánováno. Celý legislativní proces trval pouhý měsíc. Evropské ekologické organizace jej označily za „nehorázný a nepřijatelný“.

„Evropský parlament se těsně před evropskými volbami rozhodl zaujmout postoj “po nás potopa” a daroval agroprůmyslové lobby dárek v ceně stovek miliard korun daňových poplatníků. Zapláče nad tím půda i živáčci v krajině a nakonec i zemědělci. Mnoho let dojednávaná pravidla se v řádu týdnů obrátila v prach. Je to výsměch voličům a zejména krátkozraký a nebezpečný krok tváří v tvář dopadům klimatické změny a ubývající biodiverzitě. Parlament i Evropská komise popřeli to, s čím do tohoto volebního období vstupovali, a místo kroku vpřed udělali několik vzad,“ říká Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle Žeru Hnutí DUHA.

„Existuje celá řada dílčích příkladů, které dokládají, že je možné hospodařit přírodě šetrnými způsoby a skloubit funkční krajinu s produkcí. Ve všech těchto případech jsou na farmách plochy, které jsou pro přežívání živé přírody zásadní. Je skandální, že namísto obhajoby nutných environmentálních podmínek pro udržitelné hospodaření jsme svědky jejich oslabování,“ prohlásil Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.

„Evropa se prezentuje jako leader v obnově přírody, v ozdravení produkce potravin, v adaptaci na klimatickou změnu atd. Problém je, že zástupci evropské politiky nejsou schopni předat společnosti vzkaz o naléhavosti těchto problémů, o jejich důležitosti pro naši společnost. A tak když začne vycházet najevo, že hledání řešení vyžaduje úsilí a určitá omezení, Evropa pod heslem konkurenceschopnosti svou pozici leadera bez uzardění odkládá, zejména před volbami. A problémy zůstávají neřešené,“ komentuje Alžběta Procházková, zemědělská expertka WWF v Česku.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

27.4.2024 08:18
No víte, třeba je to tak, že zahrádkář si koupil elektroauto za o,5 milionu, TČ za 400 tis a FV za 200 tis, aby podpořil ekologii, je úplně na dně a už nemá prostředky, aby zadržoval vodu, používal lepší agrotechniku.
Zemědělci různými opatřeními jsou třeba na dně svých možností a úhory už jsou jen poslední kapkou k bankrotu.
Když se chlubíme, kolik miliard jsme dali do OZE, tak se taky chlubíme kolik nám bude scházet peněz na adaptaci přírody, na JE, na distribuci elektřiny, boj s Putinem.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.5.2024 09:51 Reaguje na Honza Honza
1**
Odpovědět
PB

Petr Blažek

27.4.2024 08:26


V rámci EU se v zemědělství vytvořil kočkopes a nyní sklízíme důsledky.

Po 2 světové válce šla obrovsky vzhůru průmyslová výroba a evropské státy, aby udržely lidi v zemědělství a zachovaly si potravinovou soběstačnost, vymyslely dotace a cla.

Jenže v průběhu doby bylo potřeba vyvážet tyto průmyslové výrobky do světa, většinou tam kde nám mohli nabídnout protiúčtem pouze zemědělské výrobky a tak se cla postupně zrušily a ruší.

Naši současní " ekologové" si myslí, že když dostáváme dotace tak jsme za vodou a oni nám můžou diktovat jak máme hospodařit.

Jejich představa je, že vrátíme někam do 17 století, což je model většiny ekozemědělců - pást dobytek a pěstovat ekoseno a za to dostávat obrovské sumy na dotacích. V rámci České Republiky to je již okolo 20% půdy a více jak 30% dotací. Ovšem za tyto peníze vyrobí pouze cca 3,5 % potravin, což přepočteno na dny, znamená, že zajistí potraviny na cca 15 dnů v roce.

My ostatní, kteří se snaží opravdu něco produkovat, musíme za světové ceny nakupovat hnojiva a energie, k tomu platit evropské nájemné a pozemkové daně, všechny druhy sociálního zabezpečení, ale produkty prodáváme zase za světové ceny. Každý další nápad zelených nám zvyšuje náklady. Každá tuna obilí dovezená do EU nám snižuje cenu.

Samozřejmě je možné dávat více půdy do klidu, omezovat hnojiva apod., ale musí se říci i B - kdo to zaplatí. Buď se budou donekonečna zvyšovat dotace, což je cesta do pekel, nebo se musí zvýšit cena evropských potravin a to znamená ochránit evropský trh od dovozů.


Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 08:48 Reaguje na Petr Blažek
Musím připomenout, že v 15.-18. století pracovali skoro všichni v zemědělství, bylo zde 50x méně lidí a přesto byly v Evropě často hladomory.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

27.4.2024 10:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Hladomory boli často hlavne nepriaznivej klíme Malej doby ľadovej. Dnes máme našťastie možnosť pri lokálnej neúrode potraviny doviezť z inej časti sveta.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

29.4.2024 08:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Srovnáváte nesrovnatelné, přece.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.4.2024 09:51
A že byli všichni proti, včetně p. Niedermayera z TOP 09 a Knotka (kteří se zdrželi), pouze Piráti byli pro přírodu? Proč asi?

Možná, že i ekolog s VŠ vzděláním časem pochopí, že pro zemědělce n e n í ( právě tedˇ, v současné době boje proti klimnatu) nejpotřebnější traktor s vodíkovým pohonem ale správná agrotechnika, že potřebujeme pestré lesy více než FV na střechách, a hlavně zadržovat vodu.
Zemědělec se ZŠ a IQ 100 to už ví- jinak by nepřežil!!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2024 11:37
Hřebík a ne jeden, do rakve českému zemědělství přidal Telička, při vyjednávání o vstupu ČR do EU, v porovnání s Polskem !
Odpovědět
KP

Karel Potoček

27.4.2024 14:17
Zničení zemědělství v Československu, byl hlavní cíl. Západ se bál, našich velkých podniků.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2024 14:45 Reaguje na Karel Potoček
A začalo to Slušovicema,
Devátý + V. Havel,
kam jezdil Západ na exkurze !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.4.2024 08:34 Reaguje na smějící se bestie
To je docela nepochopení role Slušovic.
Ty už hodně let před Sametem +- přestaly být zemědělským podnikem a staly se v podstatě nějakým průmyslovým vertikálním kombinátem. V podstatě obdobou dnešního Agrofertu. A důvod jejich rozvoje byl v podstatě politicky získaný monopol na provozování kapitalistických metod podnikání v jinak čistě socialistickém prostředí. Což jim umožńovalo překonat potencionální konkurenci skoro ve všem, v rychlosti realizace objednávky, v přejímání a uvádění do praxe nejnovějších metod a technologií ze socialistického i kapitalistického světa, v použití v socialistickém světě nedostupných komponent nakupovaných na Západě atd. A to jim umožňovalo za své dodávky socialistickým družstvům a podnikům stanovit lukrativní ceny s velmi vysokým ziskem. Takže díky tomu monopolu nabobtnali do takové velikosti, jaké nakonec byli.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

29.4.2024 08:43 Reaguje na smějící se bestie
Myslel jsem, že všichni už celkem chápou, že Slušovice byl švindlpodnik založený na nerovnosti příležitostí. Navíc se hodil i jako Potěmkinova vesnice, kde se dalo ukazovat, jak se v našem socialismu všechno hezky daří :-)!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.5.2024 17:54 Reaguje na Jindřich Duras
No, oni opravdu v socialismu fungovali a prosperovali.
Takže to bylo mnohem složitější než svého času Potěmkinovy vesnické kulisy.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

29.4.2024 08:41 Reaguje na Karel Potoček
To si děláte prdku, že :-D :-D?!
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

30.4.2024 07:20 Reaguje na Jindřich Duras
Ne nedělá, ale ne velkých podniků, ale obyčejných JZD. Po revoluci přišel pán co byl kdysi vystěhován, že dal přez ústa člověku, který chtěl navýšené dodávky a tento pán nechtěl do JZD. Vystěhovali ho, ale jelikož byl moc dobrý, tak na novém místě se z něj stal předseda JZD. Můj táta taky zažil likvidaci, ale až v r. 1958 a 59 soudně o vše přišli, ten musel odejít sám nechtěl dělat s lidmi co ho zničili. Problém , že vše zborali a nárok na restituce nebyl. Tak můj otec s tím pánem co byl vystěhován říkali, že se družstva nesmí zničit a držet nad vodou, byla to obrovská konkurence západu, naše produkty nebyly tolik jedovaté proti tomu co se dováželo a dováží. Jenže se začli upřednostnili soukromníci a družstevníci přestali mít zájem a rozuteklo se to. Družstva opravdu živořili a u nás první největší soukromník byl komunista největší, dobře věděl, že bude na tom lépe než v JZD. Tím začala likvidace zemědělců. Dnes jen všichni naříkají, ale podívejte se v čim jezdí, ani nejsou schopni vylízt z traktoru. Naštěstí trochu i rozum zůstal a chovají se dál krávy. Na Vysočině se hodně skončilo s bromborama, prasata. Přeci tu něco je a prasata, dovezem. Ne mělo se to zachovat a ti co jsou v družstvu jako členové, tedy majitelé pozemků, ti se měli brát státem jako ti co šli soukromničit. Družstvo nemělo nárok si koupit pozemek od státu a bylo diskriminováno o proti soukromníku. Proč když oba nakonec dělají na pronajatých polích....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.4.2024 08:16
Výmysly zelených bruselských neználků odtržených od reality něco stojí.
A nyní v situaci, kdy je dalšími obrovskými zelenými nesmysly v průmyslu ohrožená ekonomika Evropské unie takovým způsobem, že přestává produkovat prostředky navíc, které jsou potřeba na realizaci zelených nesmyslů třeba zrovna v tom zemědělství, dokonce začíná být ohrožována existence chudších vrstev obyvatelstva nedostatkem prostředků na základní životní potřeby, zelení exponenti v Bruseli na to musí reagovat.
Mohou reagovat jen třemi způsoby.
Za prvé povolit v prosazování zelených nesmyslů v takové míře, aby sami zůstali na svých vedoucích lukrativních postech a současně se ještě lidi nebouřili.
Za druhé prosazovat zelené nesmysly bez ohledu na realitu a prosadit jich co nejvíc, dokud nebudou svrženi všeobecným odporem obyvatel EU proti nezdůvdněnému chudnutí a okrádání, ve kterém dnešní odpor zemědělců byla jen "první vlaštovka".
Za třetí pomocí silových prostředků prosadit ditátorskou totalitní zelenou vládu a prosadit zelené nesmysly a okrádání silově proti vůli lidí.
Samé "pěkné" vyhlídky, v prvním případě nás čeká stagnace, zatímco jiné regiony se budou rozvíjet, v druhém případě prudká krize, po které by s eale snad mohlo vyjasnit a v třetím případě pád do totality podobné té Putinově totaliutě v Rusku nebo totalitě v Severní Koreji.
Anebo si lidi uvědomí, o co jde a v blízkých volbách do EP pošlou zelené neználky a škoditele evropské společnoti do háje a zvolí tam erudované, kvalifikované a vzdělané lidi, kteří kurz EU opět vrátí na ten správný směr ke prosperitě.
Ale moc to tak nevidím.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

30.4.2024 07:06 Reaguje na Radim Polášek
Ovšem v zemědělství jde o něco jiného ano. To je dnes totální likvidace života polí. Vemte si BIOPLYNKY. Rozvos toho sajrejtu po polích, není v této zemi život. Poznáte to tam kam se nedostal onen sajrajt, jsou krtiny. Proč asi. Měl jsem rád naší přírodu, když jsem si večer sedl u cesty, byly slyšet koroptvičky, křepelky, občas se ozval bažant. Bylo slyšet zpěv mnoha druhů ptáků. To fungovalo ještě v začátku devadesátých let. Pak přišla likvidace našich strojů, zmizel Zetor a objevují se těžké stroje, příliš velké do naší přírody, možná ještě na roviny kolem Kolína, ale ne na Vysočinu. Orá se vše a taky jemnohem větší splachování ornice. Nyní překáží každý keřík, stromy co nejdou odstranit se vyholí vysoko do korun a dotace, ty ničí poslední mezičky. Odorává se až k cestě a první déšť jí zanese bahnem. Přišlo novodobé scelování. Za těch zlých komunistů jsou stále jednotlivé parcely historické i když jsou již velké komplexi na nových mapách. Ale při předání majetku vždy ty staré hranice byli důležité a stále se evidovali. Nyní ne a kdo u toho byl se dostal okolo vsí a ostatní to ani nevěděli a nebo v případě mojí paňmámi, která měla rakovinu a ležela doma, kdy jsem jí říkal, že to nesmí podepsat, protože je vystěhovali daleko za ves a do stráně, sebtrali jim i sad, na něm jsou dnes tři parcely a moje dcera si musela parcelu nakonec koupit. Je to hnus, větší totalita než tu byla. Nyní k přírodě. Začli se používat chemické přípravky v obrovské míře, nyní uslyšíte sem tam skřivánka, koroptev zmizela a křepelka? Tak ještě k tý chemii. Randap rakovinotvorný prostředek, stříkaly se s ním brambory, aby uschla nať, ale vše šlo do hlízy, to jíme. Obilí aby stejnoměrně dozrálo, taky to spapáme, pravda je že i ti zemědělci postupně zabijejí svoje rodiny, ale prachy. Pak stát nařídil likvidaci lesů, se smrkem to nebyl problém a s tím zmizel ten chrám co jsem miloval, ano přírodní chrám, dospělý les. Vzali jsme z něj jen co dovolil zákon a starali se o něj, aby naši potomci měli jako mi dřevo od kolíbky po rakev. Jenže zemědělství nám pro jistotu vezme ještě vodu, za poslední dva roky vím o zhruba dvaceti melioracích u nás, ale vískumníci budou křičet není voda, kde se má zadrýet když běží rovnou do řek. Stejně je půda tak zdevastovaná, udusaná, že se voda nevsákne. Proč bude se křičet je sucho neuroda zaplať, je moc zima atd. Pak souhlasím s těmi eko lumpi, ale to nejsou eko. Oni přikyvují tomu co řekne nějaký chytrák, oni taky tvrdí, že je keř bordel, stará travina okolo cest je bordel, projede na podzim sekačka a kde jsou nějaké semínka pro ptáčky, kterých je min o sedmdesát orocent méně, ale máme krkavce, bobry, motáky, vydry atd. Ztoho se žije.....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist