https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/na-okraji-prahy-zije-vlci-rodina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Na okraji Prahy žije vlčí rodina

7.7.2003 | PRAHA | MF Dnes
Stačí, když vystoupíte z metra v Jinonicích, ujdete pár stovek metrů po polní cestě za poslední stavení a... v příštím okamžiku se díváte se do očí statného vlčího samce. Starají se o něj již osm let ochránci zvířat ve zdejší stanici pro zraněná a handicapovaná zvířata. Dostal se k nim už jako čtyřtýdenní štěně, když o něj neměly zájem zoologické zahrady. Před několika lety k němu přibyla i samice. Provází ji pohnutý příběh, jenž vypovídá hodně o tom, jak dokážou být lidé ke zvířatům krutí.
 
"Byla ukradena z doupěte na Slovensku. Několik let pak strávila v prasečím chlívě a už nikdy se z toho nevzpamatovala. Bojí se velkých prostor a také uprostřed většího kotce pořád běhá v malém kruhu a stále jen doleva," vypráví ředitelka jinonické stanice Věra Přibylová. Vysvobozením pro vlčici nebyl ani den, kdy ji objevil a odvedl pracovník slovenské Státní ochrany přírody. Místo toho, aby týrané zvíře svěřil do péče zoologické zahrady, propašoval je přes hranice a prodal v České republice. "Až tady se na její nelegální chov přišlo a chovatel dostal jako poslední možnost ji někam věnovat. A tak skončila u nás," popisuje dlouhou cestu devítileté vlčice ochranářka. Nyní se snaží dát dohromady peníze na větší klec pro vlčí pár. O tom, že chová vlky, Věra Přibylová většinou příliš nemluví. "Vlk je zvíře, kterého se lidé odjakživa báli. Je to zakořeněné hluboko v naší psychice, protože člověk je původně stromový primát a vlk silná šelma, která se navíc dobře orientuje i v noci, kdy naopak člověk není moc jistý. Pro člověka byl vlk vždy symbolem zla, stačí si vzpomenout na Červenou karkulku," říká. Obávanou šelmou je vlk pro lidi i přesto, že například v Evropě není za stovky let doložen jediný případ smrtelného zranění člověka vlkem. Podle ochranářů, kteří se snaží dosáhnout návratu vlků do českých lesů, naopak vlci přirozenou cestou přispívají ke zlepšení zvířecího genofondu. Smečka totiž až na výjimky nedokáže ulovit zdravé a silné zvíře, ale pouze nemocné a chromé kusy.
reklama

 
Jakub Štos

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist