https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/nepal-chce-turisty-zpatky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Nepál chce turisty zpátky

30.5.2003 | KÁTHMÁNDÚ | MF Dnes
Celotýdenní oslavy po nedávném krvavém povstání tamních maoistů vrátily Nepál zpět na turistickou mapu světa, píše list Financial Times. Zlatým hřebem padesátého výročí dobytí nejvyšší hory světa, Mount Everestu, bylo předání řádu nepálského krále Gjanendry siru Edmundovi Hillarymu. Slavnosti přitáhly pozornost médií celého světa a cestovní kanceláře již přemýšlejí, jak jich využít k oživení turistiky v Nepálu.
 
Tamní úřady však říkají, že skutečný obrat v turistice může přijít, až bude v zemi obnovena politická stabilita a mír. "Počet návštěvníků se tento měsíc zvýšil asi o 15 procent a během hlavní sezony očekáváme další růst," řekl listu Aditja Baral manažer pro styk s veřejností nepálského centra cestovního ruchu. "Ale potřebujeme, aby příměří s maoisty vydrželo." Mount Everest, jemuž Nepálci říkají Sagarmatha a Šerpové Ču-mu-lang-ma, zůstává pro zahraniční návštěvníky i nadále největším lákadlem. Od prvního úspěšného výstupu na horu 29. května 1953 dosáhlo jejího vrcholku více než 1300 horolezců. Za dob svého největšího rozkvětu nepálské horolezectví vynášelo více než 160 milionů dolarů ročně. Příjmy v letech 2001 až 2002 však ve srovnání i s průměrnými lety klesly téměř o 50 milionů dolarů, protože turisté se obávali navštívit zemi stiženou politickou nestabilitou a násilím. Poplatky z horolezectví v roce 2002 dosáhly 1,7 milionu dolarů, z čehož dvě třetiny připadají na povolení vylézt na Mount Everest. Například sedmičlenná výprava za různá povolení vystoupit na nejvyšší horu světa vydá až 70 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 1,9 milionu korun. Také náklady jednotlivých horolezců na výstup na Everest jsou pro běžné cestovatele téměř astronomické. Časopis National Geographic je odhaduje na 65 tisíc dolarů, tedy o něco málo více než 1,7 milionu korun. Hlavní průvodce například přijde na 25 tisíc dolarů, 150 tažných jaků na 7,5 tisíce dolarů, kyslíkové lahve 30 tisíc dolarů, náklady na rituály na 300 dolarů a záchranná helikoptéra stojí 5 tisíc dolarů. Podle časopisu jde o základní cenu. Pokud si horolezec vyžádá například konkrétního populárního průvodce, musí počítat s vyššími náklady.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist