https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/odejde-nemak-z-mostu-hrozi-to
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Odejde Nemak z Mostu? Hrozí to

30.8.2006 | HAVRAŃ | MF Dnes
Byl to velký triumf vlády. Penězi se podařilo přesvědčit sedláka, který protestuje proti továrně Nemak v zóně Joseph u Mostu. Rodina Rajterova měla dostat 260 milionů korun a stáhnout své žaloby. Jenže peníze sedlák nemá. Proč?
 
Mostecku, regionu s nejvyšší nezaměstnaností v kraji, hrozí, že přijde o několik tisíc pracovních míst v průmyslové zóně Joseph u Havraně. Důvodem jsou průtahy s vyplacením peněz sedlákovi Janu Rajterovi. Na jeho polích postavila společnost Nemak závod na výrobu hlav automobilových motorů. Rajter proti budování zóny protestuje soudními žalobami, stát chtěl situaci uklidnit tím, že zemědělce odškodní. To se však zatím nedaří.

Vláda poslala na účet mosteckého magistrátu 234 milionů korun, které mělo město po schválení zastupitelstvem Rajterovi převést a přidat k nim ještě 26 milionů za další část pozemků, které připadnou přímo městu. Část zastupitelů ale proplacení peněz zadržuje. K naplnění dohody mezi Rajterem a jeho právníky z Ekologického právního servisu (EPS) na jedné straně a vládou, městem Most a společností Nemak na druhé straně zatím nedošlo. Vláda přitom peníze pro Rajtera schválila před dvěma měsíci.

„Na mimořádném jednání zastupitelstva 24. srpna zastupitelé o celé věci nehlasovali a přesunuli hlasování až na konec září, a to bez jakéhokoliv důvodu. EPS projevil dobrou vůli a podpořil jednání rodiny Rajterů s městem Most tím, že pozastavil všechny právní kroky v kauze Nemak. Nedůvěryhodné jednání zastupitelstva nás tak vede k přesvědčení, že neexistuje skutečná a vážná vůle na straně města Mostu dostát svým slibům,“ říká Pavel Franc z EPS, který chce v nejbližší době obnovit žaloby, které v době projednávání prodeje zastavil. „Je to chyba města. My jsme projevili dobrou vůli. Nyní obnovíme všechny žaloby a budeme pokračovat v boji proti Nemaku a potažmo proti nezákonným rozhodnutím úředníků města i Ústeckého kraje,“ uvedl Jan Rajter mladší.

Nemak zvažuje odchod

V průmyslové zóně Joseph má vzniknout až tři tisíce přímých pracovních míst. Ukončení nebo výrazné omezení činnosti Nemaku by mohlo zkomplikovat příchod dalších investorů. Rajter podal spolu s EPS kvůli zóně na 200 žalob. Ty při vyplacení odškodného slíbil stáhnout.

„Majitelé Nemaku však zatím zvažují, zda mají ještě vyčkávat, či už své působení na Mostecku ukončit. Kvůli tomu ale vláda peníze na mosteckou radnici neposlala,“ uvedl vládní zmocněnec pro severní Čechy Vlastimil Aubrecht. Mexický producent hliníkových hlav do automobilových motorů Nemak je zatím jedinou firmou v zóně Joseph. Společnost investovala do závodu přes miliardu korun, chce vyrábět 1,6 milionu hlav ročně a zaměstnat 530 lidí. V další fázi by Nemak měl při rozšíření produkce investovat sedm miliard korun.

Pokud Nemak odejde, tak to bude podle Aubrechta s velkým humbukem, což může ohrozit příchod jiných investorů do regionu. „Je tady vazba na Hyundai. A Nemak není investice jen mexická, ale polovinu má společnost Ford Motors,“ říká Aubrecht.

Manažer Nemaku Milenko Jankovič po odložení rozhodnutí zastupitelů naznačil, že v případě pokračování projednávání žalob EPS v souvislosti s rozvojem závodu Nemak zvažují majitelé místo plánovaného rozšíření závodu ukončení aktivit v Česku či zakonzervování současného stavu se 180 zaměstnanci. Hrozí i spor se státem kvůli zmařené investici.

Zastupitelé: Prodej stále není bezchybný

Současná neochota zvednout pro odeslání peněz ruku není záležitostí jen několika zastupitelů. „Už před zasedáním bylo jasné, že proti bude minimálně třiadvacet z pětačtyřicetičlenného zastupitelstva. Jde zejména o to, že pozemky v průmyslové zóně jsou podle územního plánu obce Havraň pořád zemědělskou půdou,“ vysvětluje členka zastupitelstva Eva Šmejkalová. Právní rozbory podle ní počítají s tím, že pozemky jsou už průmyslovou zónou, a nikoliv zemědělskou půdou. Nelze tudíž vyloučit, že by takový prodej mohl někdo zpochybnit. Město by pak v krajním případě muselo 234 milionů vrátit státu ze svého rozpočtu. Roční rozpočet města tvoří zhruba 1,5 miliardy korun. „Většina zastupitelů chce, aby celá záležitost byla jasná,“ líčí obavy části zastupitelů Šmejkalová.

Opačný názor zastává náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková, která s Rajterovými a EPS jednala. „Odkup je transparentní, vše je podloženo argumenty a právními posudky. Námitky, že není dokončen územní plán obce Havraň, považuji za únikový manévr, aby zastupitelé nemuseli zvednout ruku,“ řekla už dříve. Upozornila, že stažení žalob by umožnilo bezproblémový rozvoj zóny, kde město s pomocí státu už investovalo téměř 271 milionů korun.
reklama

Petr Soukal

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist