https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/odpurci-nazor-obci-ma-mit-vahu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Odpůrci: Názor obcí má mít váhu

7.8.2003 | KARLOVY VARY | MF Dnes
Sepisovat petice, uspořádat místní referendum, obracet se s protesty na krajský úřad i na zákonodárce zvolené v regionu. Asi tak vypadá doporučení sdružení, která mají proti projektu výstavby úložiště výhrady. Odpůrcům projektu především vadí, že procedura vyhledávání úložiště se řídí takzvaným atomovým zákonem, který vylučuje obce ze správního řízení.
 
"Obce by ale měly mít možnost říci, že to nechtějí a stát by to měl respektovat," prohlašuje Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. "Jednou z cest, jak se v současné době bránit, je například organizování protestních peticí. Nestačí je ale sepsat. Je třeba posbírat pod ně podpisy a nejlépe se pak obrátit na petiční výbor parlamentu. Tam by měli každou petici vyřídit a pozvat si k tomu lidi, kteří ji zorganizovali," říká Monika Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky. Aktivistka se domnívá, že zástupci obcí by se měli se svými stanovisky obracet na ministerstvo průmyslu i na ministerstvo životního prostředí. "Tam také mohou zkoušet lobbovat," tvrdí Wittingerová.
Právě sdružení Jihočeské matky a ekologické sdružení Calla se snaží prosadit změnu atomového zákona tak, aby se i obce staly účastníky správního řízení a jejich stanovisko mělo pak větší váhu. "To by mohli pomoci prosazovat i zástupci obcí, přestože tohle je běh na delší trať. Bylo by ale skvělé, kdyby se do zákona dostalo, že obce mají právo veta," míní Monika Wittingerová.
Edvard Sequens ze sdružení Calla říká, že starostové všech obcí, kterých se projekt úložiště týká, už od sdružení dostali brožuru s právními radami, jak postupovat. "Kromě toho jim posíláme další informace. Já ale v případě Pačejovska mám pocit, že tamní starostové o to nemají velký zájem. Na rozdíl od situace v ostatních vytipovaných oblastech je v západočeské lokalitě mrtvo - ticho. Vypadá to, že starostové čekají, co se bude dít. Na naše aktivity se nám ozval z regionu pouze radní Pačejova František Kába. Je to zvláštní. Když před před pěti lety hrozilo, že v regionu bude mezisklad jaderného odpadu, byla samospráva se svými protesty hodně slyšet," připomíná Sequens.
Ten se domnívá, že nynější postoje zástupců obcí budou mít značný význam: "Na prvním místě při výběru lokality bude geologická situace. Pokud ale budou některá místa srovnatelná, pak se začne přihlížet k dalším aspektům, mezi které se odpor samospráv bude počítat."
reklama

 
Jaroslav Nedvěd

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist