https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ostrov-odmita-alternativni-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Ostrov odmítá alternativní energii

8.8.2003 | KARLOVY VARY | MF Dnes
Ke stavbě pěti větrných elektráren, které jsou alternativním zdrojem energie, patrně v Ostrově nedojde. Radní totiž neschválili záměr společnosti WindEnergie vybudovat u Kfel takzvaný větrný park. O definitivním osudu tohoto projektu ale rozhodnou zastupitelé.
 
Za místo, kde měly stožáry elektráren vyrůst, si firma vybrala pozemek poblíž rozvodny Západočeské energetiky. To se ale radním příliš nezdálo. "Tohle místo sice patří pozemkovému fondu, ale týká se ho územní plán Ostrova a tak je na nás, abychom se vyjádřili, k jakým účelům má být místo využito. A větrné elektrárny asi nejsou zrovna tím pravým z několika důvodů," vysvětluje rozhodnutí radních starosta města Jan Bureš. Podle něj by měla lokalita zůstat zachována spíše k zemědělskému využití. "V těsném sousedství jsou Kfely, tedy zajímavá rozvojová část města vhodná pro výstavbu rodinných domků. Je o ni poměrně zájem a máme obavy, že by mohly stožáry elektráren místo znehodnotit. Lidi by asi příliš nenadchlo, když by je měli v sousedství. Navíc se nám tato stavba příliš nezdá i z estetického hlediska," říká Bureš. Uznává ale, že jistý příjem od provozovatelů elektrárny by do městské kasy plynul. "Protože ke stavbě může dojít jen po změně územního plánu, o což nás WindEnergie požádala, půjde celá věc do zářijového zastupitelstva," dodal starosta. Ve společnosti WindEnergie má dvacetiprocentní podíl obec Boží Dar, která ji vytvořila s nizozemskými a německými partnery. Právě na Božím Daru vyrostly první dvě větrné elektrárny v regionu. Provoz z různých důvodů, hlavně kvůli technickým potížím, ovšem nikdy pořádně nezačal. "Oslovili jsme nejenom Ostrov, ale i další krušnohorské obce, kde je předpoklad, že by mohly tyto elektrárny efektivně pracovat. Máme jiné záměry než řada firem, které chtějí od obcí získat pozemek a nijak jim nepřispět. My je chceme do projektu zainteresovat tak, aby pro ně znamenaly větrné elektrárny pravidelný tok peněz do rozpočtu," tvrdí božídarský starosta Jan Horník. Větrné elektrárny v Krušnohoří - První stožár s vrtulí vyrostl na Božím Daru v roce 1991, další o dva roky později. Dobrý záměr ale ztroskotal kvůli mnoha problémům, především technickým, a také výkupní cena elektrické energie byla tehdy tak nízká, že by nepokryla ani náklady na provoz větrníků. Obecní elektrárna teď sice vydělává, i když se netočí, ale díky anténám mobilních operátorů, které jsou na ní. - Elektrárna na Neklidu je po většinu času spíše mimo provoz. To ale neznamená, že nemá tento zdroj alternativní energie budoucnost. Moderní zařízení jsou již spolehlivá a výkonná. Proto v současné době svádí řada společností doslova boj o vhodné pozemky v Krušných horách, kde by větrné farmy postavila a provozovala.
reklama

 
Vladimír Meluzín

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist