https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ryby-se-ve-vedrech-pod-vodou-dusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Ryby se ve vedrech pod vodou dusí

7.8.2003 | ČESKÉ BUDĚJOVICE | Právo
Tropická vedra ohrožují i šupinaté obyvatele v rybnících i řekách. Kvůli vysokým teplotám ubývá ve vodě kyslík a chovatelé musejí zabraňovat úhynu ryb čeřením hladiny. Mnohde musí zasahovat i hasiči vypouštěním chladné vody do přehřátých nádrží. "V současné době je situace velmi vážná. Naštěstí jsme však zatím nezaznamenali žádné úhyny a to je důležité," řekl Právu výrobně technický ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha.
 
Rybáři na Třeboňsku na rybníky nasadili veškerou dostupnou aerační techniku, která čeří a okysličuje vodu, a pravidelně kontrolují obsah kyslíku ve vodě. Plynule pokračují i letní odlovy na volné vodě. "Uvidíme, co bude dál. Voda v Lužnici, která zásobuje rybniční soustavu, chybí," zdůraznil Malecha. Kvůli nedostatečnému přítoku z Lužnice museli rybáři odstavit z provozu sádky Šaloun v Lomnici nad Lužnicí. Ještě hůře jsou na tom rybáři z Hluboké nad Vltavou. Většinu jejich rybníků tvoří takzvané nebesáky, které nemají žádné přítoky a jsou závislé pouze na srážkové vodě. "Situace je přímo katastrofální. Někde máme vodu, jak se po rybářsku říká, na den a noc. Kdybychom začali naplno vypouštět, druhý den jsme na suchu. Zatím sice nemáme signály, že by došlo k nějakým hromadným úhynům, ale obávám se, že to nejhorší nás teprve čeká," uvedl ředitel Rybníkářství Hluboká Vladimír Kaiser.

Hladiny rybníků klesají

"Na chovném revíru nedaleko Dohalic nám vlivem nynějších veder uhynulo jednadevadesát kaprů a čtrnáct amurů," řekl Právu hospodář místní organizace Českého rybářského svazu v Hradci Králové Václav Mikeš. "V rybníce došlo k výraznému poklesu hladiny, protože přítok skoro vyschnul." "Přístroje běží naplno ve dne v noci. Nečekáme, až se něco stane, a raději již předem vodu okysličujeme," řekl vedoucí Rybářství Nová Dědina na Olomoucku Zdeněk Horák. Podle vodohospodářů vysoké teploty urychlují hnilobné procesy ve vodě, čímž ubývá kyslík. "K úbytku dochází zejména v noci. Máme sice zvýšené náklady na elektřinu, ale tyto sumy jsou jen zlomkem případné ztráty, kdyby se nám ryby udusily," dodal Horák, jehož rybářství hospodaří na ploše 130 hektarů. "Rybníky zapadají, vysychají, ale stav zatím není kritický. Netvrdím, že koncem týdne se může situace změnit. Voda má 28 až 29 stupňů, je jako kaše a rybníky, které máme vesměs mělké, jsou prohřáté až do dna, do bahna," řekl Právu Adolf Vondrka, jednatel firmy Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč na Pardubicku.

V teple rybám chutná

Na druhé straně by současná vedra mohla být vidět i na vánočním stolu. Teplo totiž podle rybářů šupináčům svědčí, protože mají větší chuť k jídlu. "Vlivem tepla je jejich metabolismus urychlený, v červenci a srpnu ryby přibývají na váze nejvíce," konstatoval šéf novodědinského rybářství Horák. "Vody ubývá, už je to na hraně únosnosti. Snížili jsme objem krmení, děláme vše pro to, abychom případným škodám zabránili," řekl Jiří Topka, vedoucí střediska Herálec státního rybářství Telč. O dobrých přírůstcích je přesvědčen i jednatel společnosti Chov ryb Jistebník v Moravskoslezském kraji Ladislav Schwaller, podle kterého je toto období pro chovatele ryb velmi přínosné. "Je ale nutné, aby voda obsahovala dostatečné množství kyslíku. Bez něho by ryba měla například problémy s přijímáním potravy i s trávením," doplnil Schwaller. Třetina rybníků, které obhospodařuje chotěbořské Rybářství Vysočina, je stejně jako na Hlubocku tzv. nebeských. "Tam je situace kritická," řekl Právu Josef Nikl z chotěbořského rybářství. Přestáváme krmit, protože nasycená ryba při zvýšeném metabolismu spotřebuje hodně kyslíku. Čekáme na déšť jako na smilování, protože riziko úhynu je velké, i když rybičky na druhou stranu v tomto počasí utěšeně přibývají," dodal jeden z nejznámějších odborníků a producentů ryb na Vysočině. V nejkritičtějších chvílích se musí podle rybářů vozit do takových rybníků ledové kostky, aby se voda alespoň trochu ochladila. Podle rybářů umělé okysličování vody významně nahrává pytlákům, protože se ryby zdržují v oblastech s větším množstvím kyslíku. Ve větších houfech se pak lépe chytají.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist