https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/v-mexiku-zacina-klicove-jednani-wto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: V Mexiku začíná klíčové jednání WTO

11.9.2003 | PRAHA/CANCÚN | MF Dnes
V mexickém turistickém středisku Cancún včera začalo klíčové zasedání Světové obchodní organizace (WTO). Sjelo se téměř pět tisíc ministrů, lobbistů a zástupců mezinárodních institucí, aby jednali o připravovaných pravidlech mezinárodního obchodu. Zároveň sem dorazily i tisíce odpůrců zasedání, kteří zde chtějí vyjádřit svůj odmítavý názor na pokračující globalizaci světové ekonomiky.
 
Zástupci vlád 146 zemí chtějí pětidenní zasedání WTO využít k tomu, aby se dohodli na nových všeobecných pravidlech obchodu. Dohody, jež by měly vést k uzavření takzvaného katarského či rozvojového kola globálních jednání, mají být podle optimistických předpokladů sjednány do roku 2004. WTO však zatím vždy v posledních třech letech navrhované termíny "přetáhla". To se čeká i tentokrát.

"Krach jednání není řešení. Vyslalo by to velmi zničující signál ohledně vyhlídek oživení světové ekonomiky. A vyústilo by to ve zhoršení podmínek pracujících, zvláště v chudých zemích," varoval generální ředitel WTO Supačaj Paničpakdi. Nezdar jednání by podle některých odborníků dokonce mohl vést k tomu, že jednotlivé země rezignují na pokusy shodnout se na globálních pravidlech. A raději budou mezi sebou uzavírat dvoustranné dohody. To by ovšem mohlo podkopat multilaterální obchodní systém v čele s WTO a rozdělit svět do soupeřících bloků, uvedla agentura Reuters.

Protože jsou rozpory mezi některými bloky zemí příliš velké, očekává se, že zasedání v Cancúnu nic nového v zásadních sporech nepřinese. Svědčí o tom i zprávy, že je již v tichosti naplánováno další zvláštní zasedání WTO na ministerské úrovni.

Hlavní spory se vedou o zemědělských dotacích. Vyspělé země, jako jsou Spojené státy, státy Evropské unie a Japonsko, před dvěma lety v katarském Dauhá slíbily, že výrazně omezí dotace svým farmářům. Ty dosahují ročně úrovně 300 miliard dolarů, což je šestkrát více, než dávají vyspělé země na pomoc chudým státům. Tyto sliby se však neplní. Vyspělé země tak brání své trhy a chudé státy na ně nemohou proniknout. A přitom by to pro jejich ekonomiky znamenalo obrovský impulz.

Studie Světové banky počítá s tím, že zrušení dotací by během dvanácti let vytáhlo z chudoby asi 144 milionů lidí v rozvojovém světě. Vyspělé země však nechtějí v oblasti zemědělských dotací ustoupit - dokud chudé země nepřistoupí na jejich návrhy široce pojatých právních a obchodních reforem a nebudou samy ochotné něco obětovat. Rozvojové státy by měly například snížit často vysoká cla, jež platí i na dovoz z jiných chudých států. Právě tento ústupek však požaduje skupina 21 zemí včetně Indie a Číny, jež dočasně odložily všechny vzájemné spory.

"Pokud nedojde k pokroku v zemědělství, dalo seskupení 21 zemí najevo, že nemá žádný smysl pokoušet se o pokrok v jiných otázkách," řekl ministr obchodu Jihoafrické republiky Alec Erwin. Velké rozpory mezi bohatými a rozvojovými zeměmi jsou také v dalšíc h oblastech, jako jsou ceny léků, dovozní tarify na dovoz oceli nebo intelektuální vlastnictví či dovoz textilních výrobků.


reklama

 
Marek Bičík

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist