https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/vlci-se-vraceji-do-nemecka-a-vzbuzuji-zapomenuty-strach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Vlci se vracejí do Německa a vzbuzují zapomenutý strach

26.8.2003 | BERLÍN | MF Dnes
Sto let od zabití posledního německého vlka přebíhají tito tvorové ze sousedního Polska a vzbuzují dávno zapomenutý strach. Zatímco vlk je mocným symbolem pro mnoho kultur, Němci k němu mají zvláštní vztah. Jeho lovecké schopnosti velebili staří Germáni i nedávní nacisté. Vlk je démonem mnoha lidových legend. Wolf je obvyklé příjmení a desítky vesnic a měst ho mají v názvu. Uveden budiž Wolfgang Wolf, bývalý trenér volkswagenského fotbalového klubu VfL Wolfsburg.
 
Ochranná společnost pro německý lov nazvala rok 2003 "rokem vlka" a osvětovou kampaň za návrat vlků organizuje mezi myslivci a ovčáky. Lidé jsou totiž toho názoru, že vlk je zvíře nebezpečné jak pro lidi tak i pro domácí zvířata. "Pokoušíme se předkládat objektivní obraz vlka takového, jaký je, tedy velmi plaché a neškodné šelmy pro lidi, kteří si vyjdou s dětmi do lesa na vycházku," říká Michael Gruschwitz ze saského ministerstva životního prostředí. Poslední německý vlk byl zastřelen roku 1904, po staletí trvající vyhlazovací kampani. Vlci vymizeli i ve zbytku severozápadní Evropy. V posledních desetiletích jich několik přešlo z Polska do východního Německa, ale byli zabiti nebo odchyceni. Od sjednocení Německa jsou sice vlci chráněni, ale i přesto stříleni. Při své migraci se vlk usadil v Horní Lužici a po stovce let se začal rozmnožovat. Mláďata se vydala k západu. A začaly potíže. V květnu tito vlci napadli stádo ovcí a 33 jich zadávili nebo zranili a hned zazněla volání za vyhubení těchto predátorů. Saská vláda vypracovala projekt sledování těchto šelem, pomáhá pastýřům při ochraně stád a radí myslivcům. Stát vyplácí kompenzace za každý roztrhaný kus. Každý vlk spotřebuje ročně až 1500 kg masa, a je tedy konkurentem pro lovce, kteří platí velké peníze za právo ulovit jelena. Tento kritický názor několika lovců však všichni nesdílejí. Biolog Gesa Kluth a jeho kolegyně Ilka Reinhardtová pátrají po vlčích stezkách a imitují vlčí štěkot, aby vyvolali odezvu, měsíce tráví na čekané, aby šelmu uviděli, a sbírají informace od myslivců a ovčáků. Gruschwitz má za to, že když se vlci mohou množit v Lužici, je to dobré znamení pro přírodu. Rodící se vlčí populace v Německu je stále v kritické fázi, přestože oba vlčí páry budou mít na jaře potomstvo. Ztráta jediné samice totiž může znamenat vymizení.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist