https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/8-rocnik-vystavy-ma-vlast-cestami-promen-zahajen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o.s.: 8. ročník výstavy Má vlast cestami proměn zahájen

23. května 2016 | Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o.s.
Autor: Ivana Holubcová, tel: 724 161 081
Na staroslavném Vyšehradě byl v sobotu 21. května slavnostně zahájen 8. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn.

Početným návštěvníkům se představilo 112 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Letos má projekt 11 partnerských krajů. Opět byli vyhlášeni vítězové Ceny publika slavnostního zahájení loňského ročníku, vítězové celoročního internetového hlasování a letos poprvé Ceny odborné poroty, vedené renomovaným architektem Josefem Pleskotem. Toto ocenění obdržely příkladné, řemeslně velmi dobře provedené proměny: Boží muka a Zážitkový park Zeměráj z Kovářova v Jihočeském kraji, Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor z Moravskoslezského kraje, Sloup se sochou Madony ve Velké Vsi u Broumova z Královéhradeckého kraje, Kino Kyselka z Karlovarského kraje a tři proměny z kraje Středočeského – Kostel sv. Jakuba Většího Želenice, Rekonstrukce průčelí domu 603 v Kutné Hoře a Špýchar – muzeum tradic v Souticích. V internetovém hlasování bylo přijato 6.514 platných hlasů. Vítězem jsou Soutice – muzeum tradic, následuje Tachov – jízdárna Světce a Přerov – Libosad Malého Noe.
Ročník 2016 slavnostně zahájili senátor Miroslav Nenutil, prezident pořádající Asociace Entente Florale CZ - Souznění Karel Drhovský a ředitelka Drahomíra Kolmanová. Výstavu přiblížila slovy „…je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země, a také tím, že vše, co vidíte na panelech, můžete vidět ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování našeho domova.“
Bohatý kulturní program nabídly soubory RANDÁL z Ústí nad Labem, Cimbálová muzika Kunovjané, Spirituál kvintet a Zvonky dobré zprávy. Fanfáry zazněly v podání studentů Konzervatoře Jana Deyla. Srdce vlasti předala pod dohledem prof. Jana Pirka radní Ústeckého kraje Jitka Sachetová náměstkovi hejtmana Zlínského kraje Ivanu Mařákovi. Následovalo tradiční setkání srdcí všech zúčastněných krajů. Na Vyšehrad zavítal císař Karel IV. s císařovnou a družinou, aby zjistil, jak si potomci vedou ve správě země a aby se zde setkal se svou matkou Eliškou Přemyslovnou. Krátká historická scéna v podání Adély Gondíkové a Davida Gránského v režii Mirjam Landa napravila historickou křivdu – ve skutečnosti se Karel se svou matkou Eliškou od dětství nesetkal. Eliška zemřela na Vyšehradě v r. 1330, tři roky před návratem Karla z Itálie. Oba herci poté pokřtili první katalog výstavy.
Poctu stromům udělili Mgr. Václav Větvička a PhDr. Marie Hrušková. Se zástupci Zlínského kraje vysadili potomka památné hrušně z Dobrotic u Kroměříže a představili novou publikaci Poselství stromů. Tradiční jarmark držitelů Regionálních značek nabídl návštěvníkům řemeslné výroky a krajové speciality, učni předvedli svůj um. Po celý den byly otevřeny expozice Vyšehradu za symbolické vstupné, exkluzivně proběhly komentované prohlídky Slavína, baziliky sv. Vavřince a kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Dětský ráj připravily Země lidí a Neviditelná výstava. Děti i dospělí procházeli slepecký labyrint, poznávali chutě a vůně poslepu, vodili slepeckého psa.
Všechny proměny budou vystaveny na Vyšehradě do 20. června, kdy část odjede a ostatní zůstanou do 30. června. O prázdninách se jednotlivé kolekce vydají na pouť po naší zemi. Pouze do 20. 6. máte možnost vidět všechny proměny pospolu. V infocentru Špička a v Purkrabství můžete zakoupit katalog výstavy za režijní cenu a putovat podle něj po vystavených proměnách. Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, spolupořádá Národní kulturní památka Vyšehrad a spolupracují Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, Jedličkův ústav a škola a další. Finančně ji podpořily Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo kultury a Spolek pro obnovu venkova.

www.cestamipromen.cz
Ivana Holubcová, tel: 724 161 081 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist