https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aplaus-2016-jiz-4-rocnik-vyhlaseni-cen-aplaus-u-prilezitosti-svetoveho-dne-porozumeni-autismu-a-tentokrate-v-novem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní ústav pro autismus, z. ú. (NAUTIS): Aplaus 2016 – již 4. ročník vyhlášení cen Aplaus u příležitosti Světového dne porozumění autismu a tentokráte v novém

4. dubna 2016 | Národní ústav pro autismus, z. ú. (NAUTIS)
Autor: Jana Sirotková, tel: 774 723 185
V kopuli Expobank CZ na Václavském náměstí bylo 1. dubna živo. Od 17 hodin se tu předávaly ceny APLAUS 2016, které každoročně vyhlašuje Národní ústav pro autismus. Letos však zcela v novém. NAUTIS totiž v těchto dnech žije nejen Světovým dnem porozumění autismu, který připadá na 2. duben, ale i novým vizuálním stylem, který změnil po dlouhých 13 letech svého působení jako největší poskytovatel služeb pro lidi s autismem a jejich rodiny v České republice.

Ceny APLAUS byly slavnostně předány již počtvrté, a to tradičně v předvečer Světového dne porozumění autismu, za laskavé podpory Magistrátu hl. města Prahy a Expobank CZ, a. s., generálního partnera Národního ústavu pro autismus. Ceny APLAUS jsou vedle jiných aktivit jako například Modrý pochod, multižánrový festival NAUTIS FEST, odborná konference NAUTIS a právě probíhající fotosoutěž O nejlepší fotku v modrém s podporou Magistrátu hl. m. Prahy, rozdávány každoročně v rámci osvětové kampaně Národního ústavu pro autismus “POROZUMĚT AUTISMU”.

Celkem bylo obdrženo 28 nominací ve třech kategoriích – Dospělí, Instituce a Lidé s autismem. Pětičlenná porota měla nelehký úkol vybrat z každé kategorie pouze jednoho vítěze. V kategorii Dospělí získala cenu APLAUS 2016 paní Alena Pavlištíková, spoluautorka knihy Struktura a strukturované úkoly pro děti s autismem, za svůj přínos nejen v oblasti strukturovaného učení dětí s autismem. V kategorii Instituce zvítězila za svou pomoc prostřednictvím výcviku asistenčních psů a následné péče o klienty, mezi něž patří i lidé s autismem, obecně prospěšná společnost Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené. Vítězem kategorie Lidé s autismem se stal Martin Urbanec, patnáctiletý chlapec s Aspergerovým syndromem, který se neúnavně snaží, aby i ostatní mladí lidé s Aspergerovým syndromem žili aktivně, setkávali se, bavili se a předávali si své zkušenosti.

Vítězové obdrželi sošku APLAUS v novém tvaru obráceného A, které reflektuje nové logo a vizuální styl NAUTIS, jehož autorem je grafik Radomír Veselý.

Uměleckým zážitkem pro všechny přítomné bylo vystoupení vzácného hosta, violoncellového virtuóze Petra Šporcla za doprovodu talentovaného studenta Deylovy konzervatoře, violoncellisty Milana Bělanského. Předávání cen zpestřila i ukázka práce s asistenčním psem vítězné instituce Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené o. p. s.

Překvapením večera bylo modré nasvícení kopule, čímž se NAUTIS zapojil do celosvětové iniciativy „Light It Up Blue“ na podporu lidí s autismem. Kopule byla nasvícena do 3. dubna.

Národní ústav pro autismus, z.ú. (ve zkratce NAUTIS) poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro lidi s poruchou autistického spektra (PAS) a jejich rodiny v České republice. Je registrovaným poskytovatelem terénních a pobytových sociálních služeb a realizuje program podporovaného zaměstnávání. Je členem mezinárodní organizace Autism-Europe, která sdružuje organizace aktivně se zasazující o práva lidí s PAS v Evropské unii.

Cena APLAUS je určena pro jednotlivce nebo skupiny lidí, kteří ve svém osobním či profesním životě usilují o to, aby se lidem s autismem žilo lépe. Vyhlášení vítězů soutěže probíhá na počátku dubna, u příležitosti Světového dne porozumění autismu.

www.nautis.cz
www.facebook.com/nautis.cz

Jana Sirotková, tel: 774 723 185 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist