Martin Prokop "> Atomový zákon je dalším hřebíkem do rakve práva občanů mluvit do povolování ekologicky kontroverzních staveb - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/atomovy-zakon-je-dalsim-hrebikem-do-rakve-prava-obcanu-mluvit-do-povolovani-ekologicky-kontroverznich-staveb
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Atomový zákon je dalším hřebíkem do rakve práva občanů mluvit do povolování ekologicky kontroverzních staveb

Vláda vyškrtla účast veřejnosti na povolování výstavby jaderných zařízení z návrhu atomového zákona s tím, že tuto oblast doporučí upravit v návrhu nového správního řádu. Tento návrh však právo občanů účastnit se na řízení drasticky omezuje a to navzdory námitkám nevládních organizací. Vláda tak směřuje k postupnému vyloučení práva na účast v řízení z českého právního řádu.

Vícepremiér Vladimír Špidla se mýlí když říká, že účast veřejnosti na povolování výstavby jaderných zařízení, kterou vláda vyškrtla z návrhu novely atomového zákona, schváleného při pondělním zasedání, může vyřešit připravovaný návrh správního řádu (1).

„Pokud vícepremiér Špidla tvrdí, že možnosti účasti veřejnosti na rozhodování o různých stavbách sjednotí správní řád, využívá toho, že široká veřejnost nezná obsah navrhovaných zákonů. Správní řád účast veřejnosti nesjednocuje, ale ruší.“ uvádí Martin Prokop, právník sdružení EPS. Tento návrh připravovaný ministerstvem vnitra totiž nepočítá s rozšířením účasti veřejnosti na rozhodování, naopak, jeho současná podoba možnost občanů účastnit se řízení, v nichž může být dotčena ochrana životního prostředí v místě jejich bydliště, výrazně omezuje. Návrh počítá s tím, že občanská sdružení získají postavení tzv. „přidruženého účastníka“ správního řízení, bez praktické možnosti jakkoliv ovlivňovat nezákonnosti, k nimž při povolování ekologicky kontroverzních staveb dochází .

Ekologický právní servis (2) se účastní připomínkování správního řádu a vypracoval kritickou analýzu navrhované verze správního řádu. Této analýzy využili ministerští úředníci k odstranění banálních právních nedostatků svého návrhu, ale to nejdůležitější – omezení účasti veřejnosti na rozhodování – v návrhu ponechali.

Kontakt:
Mgr. Martin Prokop, Kostnická 1324, 390 01 Tábor, tel: 0361/25 66 62, fax: 0361/25 48 66, e-mail: eps.tabor@ecn.cz

(1) MF Dnes ze dne 15.5.2001, název článku: „Ekologům se atomový zákon nelíbí“, str. 2

(2) Ekologický právní servis je nevládní, neziskové sdružení právníků, se sídlem v Brně a v Táboře, které poskytuje občanům bezplatnou právní pomoc občanům při účasti v řízeních na ochranu životního prostředí a zabývá se ochranou lidských práv (projekt Občanské právní hlídky – OPH).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist