https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/avizo-vyhlaseni-cen-velkeho-bratra-big-brother-awards-za-rok-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Avízo: Vyhlášení Cen velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2020

8. března 2021 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tisková konference, na které vyhlásíme nejvlezlejší firmy, úřady či technologie za rok 2020 se uskuteční v pátek 12. března od 10:00. Letos vzhledem k opatřením bohužel jen on-line. V případě zájmu o účast na on-line tiskové konferenci nás prosím kontaktujte na e-mailové adrese pr@iure.org a to do čtvrtka 11. března do 17:00.

Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) uděluje v České republice nepřetržitě od roku 2005 digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe). Cílem těchto (anti)cen, které jsou zároveň udělovány v řadě dalších zemí, je upozornit na nejcitelnější zásahy do našeho soukromí. Ceny budou rozdány ve čtyřech kategoriích: úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Udělena bude rovněž jedna pozitivní cena Edwarda Snowdena: získá ji ten, kdo naopak k ochraně soukromí minulý rok přispěl.

Jako každý rok, i letos vybírala výherce odborná porota složená z právníků, odborníků na nové technologie či novinářů z nominací od veřejnosti. Ty pochopitelně reflektují loňský rok, kdy se celý svět musel vypořádat s pandemií COVID-19. Mezi těmi, kdo mohou získat ocenění, se tak ocitly například hygienické stanice, které sdílely informace o lidech v karanténě s policejním prezidiem, rezervační systémy na testy sbírající data kvůli cílení reklamy, či on-line přijímací zkoušky, které vyžadují po studentech naskenování jejich pokojů.

Ocenění bývají mediálně vděčná a mohou vést k oživení diskuze o roli soukromí v časech, kdy se řada činností přesouvá do on-line prostoru. Soutěž zároveň nezřídka vede ke konkrétním pozitivním změnám - např. v roce 2016 společnost Home Credit v reakci na udělení ceny ukončila přípravu své aplikace, která měla využívat analýzy obsahu mobilních telefonů k posuzování bonity žadatelů o půjčky. Na základě ocenění poslance Víta Kaňkovského za rok 2019 jsme zahájili s panem poslancem plodnou spolupráci směřující k odstranění výjimky z možnosti sankcionovat za porušení GDPR pro veřejné orgány.

Odkazy:
https://bigbrotherawards.cz/
https://iure.org/
https://digitalnisvobody.cz/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist