Jan Habart "> Budoucnost bez jedů ve Zlíně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budoucnost-bez-jedu-ve-zline
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Budoucnost bez jedů ve Zlíně

20. června 2001 | Děti Země
Autor: Jan Habart
Děti Země ve Zlíně se připojily k celostátní kampani "Budoucnost bez jedů". V jejím rámci uspořádaly dnes 7. května v prostoru před hlavní branou Svitu od 11 do 16:30 podpisovou akci pod stejnojmennou petici. Její požadavky směřují především k uzákonění práva na informace o toxických látkách prostřednictvím tzv. integrovaného registru znečišťování a ratifikaci nové Stockholmské úmluvy o tuctu toxických látek (např. dioxinech, DDT či PCB).

Podpisové archy petice "Budoucnost bez jedů" adresované především poslancům Parlamentu ČR schvalujícím potřebné zákony a ratifikaci úmluvy mají možnost další zájemci získat u Dětí Země anebo na webovských stránkách na adrese <a href="http://bezjedu.arnika.org/">http://bezjedu.arnika.org</a>. Infostánky s peticí probíhají nebo již proběhly na začátku května také v Olomouci, Jeseníku, Praze, Berouně anebo v Bílině.
<p>
Svůj podpis pod petici již připojila řada významných osobností: například zpěváci a skladatelé Jiří Dědeček, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jana Lewitová a Jan Vodňanský, spisovatelka Tereza Boučková, psycholog Slavomil Hubálek, herec Petr Vacek, ekologové a zoologové Dalibor Povolný, Karel Hudec. V petičním výboru je vedle zástupců programu Odpady a toxické látky Dětí Země také jaderný fyzik Doc. Dr. Čestmír Jech, CSc.
<p>
Budoucnost bez jedů na Zlínsku
<p>
Kampaň "Budoucnost bez jedů" je pro Zlínský kraj s mnoha průmyslovými podniky důležitým projektem. "Díky zavedení integrovaného registru znečišťování budou moci obyvatelé našeho kraje daleko snáze získat informace o znečištění vypouštěném průmyslovými podniky," řekl jeden z koordinátorů celostátního projektu Jan Habart, člen zlínské pobočky Dětí Země. Několik jednotlivců a Děti Země Zlín požádali v minulém roce o informace o nebezpečných látkách sedm průmyslových podniků na Zlínsku a Kroměřížsku. "Chtěli jsme si tak ověřit připravenost podniků na otevřené informování veřejnosti o toxických látkách, které používají ve výrobě anebo vypouštějí do prostředí," říká vedoucí zlínské pobočky Dětí Země Jaroslav Valůch a doplňuje, "Podobná akce proběhla ve více regionech České republiky. Ukázalo se, že některé firmy nebudou mít s novým zákonem problém, zatímco jiné zůstávají u prázdných proklamací o otevřené politice vůči veřejnosti."


<b>Stockholmská úmluva</b>

Osm látek používaných jako pesticidy, dvě průmyslové sloučeniny a dioxiny a furany, vznikající mimovolně v chemické výrobě a při spalování chlorovaných látek skončilo na prozatímním seznamu toxické dvanáctky. Má je pomoci sprovodit ze světa nová mezinárodní úmluva připravená na půdě UNEPu (Programu OSN pro životní prostředí) - pesticidy a průmyslové látky zakáže a zdroje dioxinů navrhuje minimalizovat. K jejímu uzavření dojde 22. - 23. května 2001 ve Stockholmu. Nebezpečné látky, které putují na dlouhé vzdálenosti, musí hlídat celý svět.

Stockholmská úmluva má vstoupit v platnost po jejím podpisu a ratifikaci padesátým státem. Optimisté odhadují, že se tak stane do roku 2004. To je pomalu, když si uvědomíme, že jen během pár let zmizelo v České republice neznámo kde nejméně 40 % odpadů obsahujících nebezpečné PCB. Podobně je tomu s nekontrolovaným obchodem či převážením odpadů přes hranice načerno. Veřejnost každé země by měla usilovat o co nejbližší ratifikaci úmluvy jejím parlamentem. To samozřejmě nestačí. Je nutné hlídat, aby se nestalo, že například odpady s DDT, PCB a dioxiny zmizí neznámo kde před očima státních institucí, jak se to stalo s odpadem z Milovic.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist