https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/capi-hnizdo-neobhaji-ani-serial-o-nedokonalych-dotacich-na-idnes-cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sdružení příjemců evropských dotací: Čapí hnízdo neobhájí ani seriál o nedokonalých dotacích na iDnes.cz

23. března 2016 | Sdružení příjemců evropských dotací
Autor: Mgr. Richard Budzák, tel: 732226134
„Jedná se o naprosté nepochopení dotačního procesu,“ vysvětluje mylné obviňování starostů a místních organizací mluvčí sdružení Richard Budzák. „Seriál ukazuje prstem na starosty a místní organizace a obviňuje je z nepovedených dotačních projektů. Tito žadatelé se ovšem pouze snaží vyhovět poskytovateli dané dotace, potažmo poskytovatelem vybraným hodnotitelům projektu. Nemohou nijak ovlivnit, který dotační záměr bude vypsán a podle jakých kritérií bude hodnocen.“

Záměrem žadatelů přitom není plýtvání veřejnými prostředky, ale využití specificky definovaných dotačních projektů. Ilustruje to příklad seriálem kritizovaných rozhleden. Jejich smyslem je sloužit ke zvýšení kulturní hodnoty prostředí a přilákání cestovního ruchu, což dokazují slova místostarosty Suché Loze Petra Gazdíka: „Stavby jsme nezamýšleli jako rozhledny v pravém slova smyslu, ale jako odpočívadla na propojených turistických stezkách obcí Suchá Loz, Bánov, Nivnice, Korytná a Bystřice pod Lopeníkem.“ Krom toho byla jejich realizace silně omezena podmínkami pro stavby v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

„Pokud se přidělené finanční prostředky nevyužijí, budou přiděleny jinam,“ připomíná Budzák. „Absurdně jsou napadáni žadatelé místo poskytovatelů dotací a jejich hodnotitelů. Ti rozhodují o podobě, kritériích a nakonec i smysluplnosti celého projektu.“ Lidé a organizace aktivně zvelebující krajinu jsou osočováni z maření dotací ve prospěch těch, kteří pro svou obec nedělají nic. Pochybná je nejen intence seriálu, který byl zázračně obnoven s kauzou Čapího hnízda, ale celá jeho argumentace.
Mgr. Richard Budzák, tel: 732226134 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist