Hynek Trojánek "> Ceny Velkého bratra vyhlásí vítěze. Porota vybírala z rekordního množství nominací - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceny-velkeho-bratra-vyhlasi-viteze.porota-vybirala-z-rekordniho-mnozstvi-nominaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Ceny Velkého bratra vyhlásí vítěze. Porota vybírala z rekordního množství nominací

7. března 2024 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Již ve středu 20. března vyhlásí organizace IuRe (Iuridicum Remedium) v Praze výsledky devatenáctého ročníku anticen, které upozorňují na problémy spojené s ochranou soukromí.

IuRe sbírá návrhy na oceněné po celý rok, nominovat mohla prostřednictvím webového formuláře opět i veřejnost. Nakonec se za rok 2023 sešlo 42 relevantních tipů.

„Šlo opět o mix technologických gigantů, kteří se v nominacích ocitají pravidelně, a velmi konkrétních, k soukromí bohužel ne příliš přívětivých případů z Česka,“ komentuje balíček nominovaných výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Vedle TikToku, Tesly či Amazonu se tak v seznamu objevila třeba i česká mateřská školka, která rodičům nabízí sledovat dění ve třídě v průběhu dne skrz kamerový přenos, či město Plzeň, které ke kamerám nově instaluje i detektory zvuků – rozpoznají hluk, zvuk spreje či dron.

Silné zastoupení českých ministerstev
Některou z cen za rok 2023 může obdržet i jedna z mnoha nominovaných českých institucí: Ministerstvo vnitra za volně dostupný registr majitelů datových schránek, Ministerstvo práce a sociálních věcí za zavedení povinnosti bank sdělovat informace o účtech žadatelů o dávky v hmotné nouzi a jejich rodinných příslušníků, či Ministerstvo pro místní rozvoj za chystaný centrální registr ubytovaných.

Nechybí ale ani Ministerstvo zdravotnicví, které nedávno představilo záměr sledovat zdravotní stav pacientů aplikacemi a dle výsledků je odměňovat. Tradičním nominantem je ale třeba také policie, tentokrát za využívání nástrojů na rozpoznávání tváří.

„V některých případech jde už o schválenou legislativu nebo používané nástroje, pravidelně se nám ale objevují i problémové věci ve fázi návrhu či záměru. To je třeba legislativní návrh registru ubytovaných nebo představený záměr sledovat životosprávu pacientů a nastavovat podle toho pojistné. Dané instituce, tak mají prostor s tím ještě něco udělat. Věříme, že naše soutěž k tomu dokáže přispět,” uvedl Jan Vobořil.

Řada nominací odrážela i aktuální celoevropské debaty týkající se soukromí: ty se v roce 2023 vedly zejména o umělé inteligenci, kamerových systémech umožňujících rozpoznávání tváří, či o automatizovaných nástrojích, které by plošně pročesávaly on-line komunikaci a odhalovaly například dětskou pornografii.

Cena veřejnosti a přednáška o “smart city”
Porota složená z právníků, novinářů a IT odborníků, již vybrala vítěze v kategoriích Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena. Letos poprvé bude udělena i Cena veřejnosti – o té rozhodnou lidé přítomni na vyhlašování, které začíná ve středu 20. března v 19:00 v pražské Čítárně Unijazz. Vstup je zdarma, veřejnost se může těšit také na přednášku architekta Vladana Klementa, která se bude věnovat soukromí a současnému trendu “smart city”.
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist