https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-stopa-v-bruselu-smernice-o-nekalych-obchodnich-praktikach-retezcu-dospela-do-sveho-zaveru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Česká stopa v Bruselu: Směrnice o nekalých obchodních praktikách řetězců dospěla do svého závěru

23. ledna 2019 | KDU-ČSL
Dnes zemědělský výbor Evropského parlamentu schválil konečnou podobu směrnice týkající se nekalých obchodních praktik mezi podniky v potravinovém řetězci. Toto legislativní opatření si klade za cíl zlepšit podmínky těch, jejichž postavení je v rámci potravinářského řetězce nejslabší, tedy malých a středních potravinářských a zemědělských podniků.

Nekalé obchodní praktiky přinášejí zemědělským a potravinářským producentům velké finanční problémy. Z celkové hodnoty potraviny obdrží zemědělec v průměru pouze zhruba 20 % a zpracovatel přibližně 28 %. Zbytek, tedy více než polovina, pak připadne samotnému obchodníkovi.

Dle návrhu by měly být zakázány konkrétní nekalé praktiky, které jsou vůči těmto podnikům uplatňovány ze strany obchodních řetězců. Jedná se například o opožděné platby za potraviny podléhající rychlé zkáze, rušení objednávek na poslední chvíli či jednostranné nebo retroaktivní změny smluvních podmínek.

Tuto legislativu před časem iniciovala skupina států v čele s Českou republikou. Lidovecký ministr zemědělství M. Jurečka z toho udělal výraznou českou stopu v Bruselu, podobně jako téma dvojí kvality potravin. Po složitých jednáních v rámci institucí nyní návrh dospěl do svého závěru. Tato historie ukazuje, že Češi umí s kolosem EU pohnout a ovlivnit jej ve prospěch svých zájmů. Je ale třeba být konstruktivní, umět přesvědčit různé zájmové skupiny a hledat si spojence.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist