https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-televize-otevira-v-novych-dokumentech-dulezita-temata.a-do-kin-vraci-manzelske-etudy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká televize: Česká televize otevírá v nových dokumentech důležitá témata. A do kin vrací Manželské etudy

30. ledna 2019 | Česká televize
Pro aktuální sezónu Česká televize připravila na čtyři desítky premiérových dokumentárních filmů a cyklů. V centru jejich pozornosti se ocitají témata, jako je ústavní péče o děti, život ve výkonu trestu a po něm, stav životního prostředí nebo případy, které řešil úřad ombudsmanky. V dalších projektech představí Česká televize divákům zásadní osobnosti z historie i současnosti české společnosti. Do kin se v koprodukci České televize dostane pokračování Manželských etud či poslední expedice Dana Přibáně.

„Dokumenty tvoří zásadní součást programu České televize, ročně nabídneme divákům kolem šesti tisíc hodin dokumentů, z nichž polovinu představuje naše původní tvorba,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Díky spolupráci s tvůrci se nám v posledních několika letech daří získávat pro dokumentární žánr nové diváky a i počet ocenění, které naše projekty získávají na tuzemských a evropských festivalech, ukazuje na to, že dokumentární tvorba se v České republice aktivně rozvíjí.“

Jedním z oceněných festivalových dokumentů je i Uzamčený svět, který se stal vítězem v sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Česká televize ho již od ledna uvádí v podobě šestidílného cyklu, ve kterém tvůrci zachytili příběhy odsouzených, kteří do vězení nastoupili poprvé, i propuštěných, které společnost přijímá většinou s obavami. Další tři osudy, které se propojily ve věznici, ukazuje dokument Máma z basy. „U této sondy do rodinného života bývalých trestankyň je zajímavé sledovat a porovnávat jejich odlišné přístupy k mateřství a životu,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová. V její tvůrčí producentské skupině vznikl i časosběrný snímek Rovnýma nohama, o tom jak složité je odcházení z dětského domova. Dalším z celospolečenských témat je i inkluze ve stejnojmenném snímku Tomáše Škrdlanta, který k problematice přistupuje nejen z hlediska rodičů a učitelů, ale především z pohledu samotných dětí. Z domoviny do africké Kibery nahlédl režisér Martin Páv a za svůj počin získal Cenu diváku, taktéž v Jihlavě. „Zjistili jsme, že místo ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou fasádou, která vypadá velmi rozdílně od naší reality – extrémně odlišně, někdy až děsivě, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké.“

Tvůrci se čím dál častěji zabývají i ekologií. Nosorožci ze zkumavky sledují snahu vědců zabránit vymření nosorožce tuponosého severního, v současnosti nejohroženějšího živočicha. Filmaři také vyrazí do přírody za polární kruh nebo do důlních oblastí České republiky, aby reflektovali zásahy člověka do krajiny a schopnost přírody se na tento vytěžený prostor adaptovat.

K pravidelným příspěvkům České televize patří také portréty významných osobností v rámci historie i současnosti. Na postavách Gustava Frištenského, kardinála Josefa Berana nebo Luboše Dobrovského dokumentaristé zmapovali průběh dvou totalit, které ovlivnily naše moderní dějiny. Netradiční pohled na jednoho z nejdéle sloužících psychiatrů, který se jako jeden z prvních věnoval psychosomatické medicíně přinese snímek Šárky Maixnerové Kdo tady blbne. Prostor dostanou i filmové legendy. Universum Brdečka připomene scénáristu, režiséra a animátora. Významné jubileum Dušana Kleina Česká televize oslaví snímkem Režisér s dýmkou aneb můj život na place. K tradici dětských hraných filmů a seriálů přispěje filmem Prahou s panem Tau a Arabelou, kde se tvůrci věnují spolupráci tehdy socialistického Československa se Západním Německem.

Na obrazovky se vrací i oblíbené magazíny, jako Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, Jak se fotí, Ferdinandovy zahrady nebo Kočka není pes.

Jako koproducent se Česká televize v aktuální sezóně podílí na devíti dokumentárních filmech, které míří do kin. Hana Třeštíková pokračuje ve šlépějích své matky, ikony časosběrného dokumentu Heleny Třeštíkové, a ve „svých“ Manželských etudách se zaměří na současnou generaci sezdaných párů. „Současné páry se berou ne proto, že musí, ale že chtějí, a tak je to pak i s manželstvím, v kterém už nemusí zůstávat kvůli financím nebo nedostatku bytu. Můžou se kdykoliv rozvést. Zároveň se ale už berou s větším rozmyslem a později, tedy neřeší tím nějakou svoji ekonomickou situaci, nebo že čekají dítě. Naopak jdou do manželství kolikrát, až když už vše ostatní mají,“ vysvětluje Hana Třeštíková. Rozálie Kohoutová se s Tomášem Bojarem pouští do další neprobádané oblasti – ledního hokeje u mladých sportovců v marockém Rabatu. Na svoji poslední cestu do kin se vydá Dan Přibáň se svou expedicí kolem světa ve snímku Trabantem tam a zase zpátky.

Doplňující materiály včetně fotografií a Press kitu naleznete na našem ePressu: www.ceskatelevize.cz/epress
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

24.3.2022 17:18
Je pravda, že se v poslední době ČT opravdu snaží, ale i tak se na ni dívám čím dál méně. Přijde mi, že zajímavých pořadů už tam prostě není tolik jako dřív. Ještě štěstí, že existuje internet televize od https://www.nej.cz/net-tv/ kterou teď nově doma mám, tam o zajímavé pořady nemám nouzi. :)
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist