https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-vesnice-v-srbskem-banatu-ozila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila

2. srpna 2017 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Lukáš Wiesner, tel: 773267319
Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus se letos již popáté vydali za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice Ablián v oblasti Banátu. Brontosauři pomáhali však nejen v Srbsku. Dobrovolnické kempy proběhly také v Rumunsku v krajanské vesnici Gernik nebo na Podakarpatské Rusi, kde už šest let brontosauři značí turistické stezky.

„Jsme moc spokojeni, že společně s mladými lidmi z České republiky děláme něco pro naši obec.“ říká starosta Abliánu Ladislav Tesař. Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí mnohé společné společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety, túra zdejší pouští Peščara, apod. Dobrovolníci také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. „Hned je tu aspoň na čas veseleji.“ svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se odstěhovávají za prací.

Krajanům brontosauři pomohli obnovou a údržbou historických míst – přispěli k obnově starých vahadlových studní, které má obec Ablián dokonce ve znaku, udržovali etno-dům v sousední Kruščici, čistili hřbitov. Zejména se však mladým lidem z České republiky povedlo rozproudit na dvanáct dní život v obci, kde žije necelých čtyřicet potomků českých přistěhovalců z devatenáctého století.

Spolupráce jihomoravských Brontosaurů z Čejkovic a Mikulčic s obcí České selo a sousední Kruščicí pokračuje již pátým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Dobrovolníci pomáhají s údržbou veřejných míst, hřbitova či křížků v okolí obce. V obcích také úspěšně vyvěšují hnízdní budky pro ptactvo, což místní vnímají s velkým povděkem. Letos jsme vybudovali nové ohniště a lavičky k němu. Cílem akcí je také zmapovat a zachytit krajanský živel v obcích Banátu a podpořit, zde rozvoj šetrného turistického ruchu.

„Cítíme se tady už jako doma, krajani nás přijali za své.“ říká jeden z organizátorů Dalimil Toman. „Rádi bychom svou přítomností i drobnou fyzickou pomocí podpořili místní aktivní lidi, kteří se snaží , aby byl život v obcích atraktivní a lidé zde zůstávali.“

Obdobně Hnutí Brontosaurus pomáhá u krajanů v sousedním Rumunsku. Letos zde v obci Gernik zahájili opravy a údržbu historických vodních mlýnků, významný díl práce však spočívá v pomoci starším obyvatelům se sklizní. Na Ukrajině na Podkarpatské Rusi pak dobrovolníci pomáhají místním i přírodě podporou šetrného turistického ruchu, zejména značením turistických tras, kterých vyznačili již stovky kilometrů. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již přes čtyřicet let. Působíme převážně v České republice a zkušenosti z dobrovolnictví u nás přenášíme do zahraničí.
Během léta Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice – na hradech, zámcích, v chráněných územích, stanicích pro handicapované živočichy. Zájemci informace najdou na webových stánkách www.brontosauurs.cz.
Fotografie ke stažení zde:
https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/posts/10155207709686072
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2120551397961503&set=a.329753040374690.94889.100000199898536&type=3&theater
https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/posts/10155189328781072
Lukáš Wiesner, tel: 773267319 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist