Lucie Paseková "> Cesta do Tibetu - S lidskými právy do Anhthroposu! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesta-do-tibetu-s-lidskymi-pravy-do-anhthroposu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Amnesty International Brno: Cesta do Tibetu - S lidskými právy do Anhthroposu!

6. března 2012 | Amnesty International Brno
Autor: Lucie Paseková, tel: 723 146 569
Brněnská skupina je součástí organizace Amnesty International (AI), která se zaměřuje na porušování lidských práv a snaží se přispět k jejich dodržování. Den Tibetu patří ke každoročním a oblíbeným akcím skupiny. Letos pojali dobrovolníci Den Tibetu originálně. Přijďte strávit sobotu s AI, můžete se těšit na procházku od Poříčí do Antroposu spojenou s plněním úkolů.

Akce proběhne v sobotu 10. března mezi 14 -17. hodinou. V rámci dobrodružné cesty budou účastníci na stanovištích plnit úkoly, sbírat razítka a ti nejšikovnější obdrží na konci putování v kavárně v muzeu Anthropos vstupné zdarma nebo vstupné zlevněné.

Podle koordinátorky akce Evy Myslíkové je cílem akce informovat o činnosti Brněnské AI, Tibetu a stavu lidských práv. „Tato forma propagace je zvolena pro oslovení jiné cílové skupiny, než bývá zvykem - místo vysokoškolských studentů hlavně rodin s dětmi, které by mohlo přilákat zlevněné vstupné“, dodává Eva Myslíková.

Putování začne ve 14 hodin na mostě na Poříčí. Na tomto prvním stanovišti bude stát informační stánek, kde účastníci obdrží kartičku na sbírání razítek. Na druhém stanovišti budou děti kreslit či vybarvovat korespondenční lístky. Třetí stanoviště potrápí soutěžící se skládáním puzzlí s tibetskou tematikou, bude také možné se zde vyfotografovat na fotopetici. Čtvrté stanoviště se zaměří na poznávání porušování lidských práv a na posledním pátém stanovišti bude k dispozici petice k podepsání, informace o lidských právech a soutěžící se tady dočkají vyhodnocení.

Během celého dne budete mít možnost přispět svým podpisem pod petici za tibetského dokumentaristu Dhondupa Wang-čchena. Dhondup Wang-čchen byl odsouzen 28. prosince 2009 za „podněcování separatismu“ k šesti letům vězení. Wang-čchen v roce 2008 natočil snímek Leaving Fear Behind, který promítali dobrovolníci při příležitosti Dne Tibetu v roce 2010. V loňském roce jsme promítali film „Behind the Sea“, natočený manželkou vězněného dokumentaristy. Amnesty International považuje dokumentaristu za vězně svědomí. Brněnská skupina pořádala na podporu Dhondupa Wang-čchena v červenci roku 2009 a v lednu 2010 „bleskové“ petice.

Současná situace v Tibetu:

Přestože jde o téma tak neúnavně vznášené bojovníky za lidská práva, pozice samotného tibetského národa s přibývajícími léty slábne. Užívání tibetského jazyka a etnických tradic je v Tibetu omezeno. Školy, které se snaží udržet původní jazyk a náboženství, jsou zavírány. Tibetská kultura a identita se pomalu vytrácí... Dalai Lama prohlásil, že Tibeťané byli zredukováni na národnostní menšinu ve své vlastní zemi a obvinil Čínu z “demografické agrese”.

Porušována jsou v Tibetu základní lidská práva jako svoboda projevu a sdružování, blokování webových stránek, zvláště v citlivé době okolo 10. března je běžnou praxí. I na základě smyšlených obvinění je často řada mnichů i mnišek uvězněna. Podle dostupných informací bylo v roce 2009 uvězněno okolo 754 Tibeťanů. Mnozí z nich byli vystaveni nespravedlivých soudům a mučeni.

Represe výrazně snižuje dostupnost informací o případech bezpráví v Tibetu. Každý, kdo předává informace do zahraničí, se vystavuje nebezpečí. Podle organizace Mezinárodní kampaň za Tibet (ICT) se každý rok dva až tři tisíce Tibeťanů pokusí utéct přes Nepál do Indie. Zhruba třetinu z nich tvoří děti, které zamýšlejí navštěvovat tibetské školy v Indii.

V posledních měsících je bezvýchodná situace v Tibetu zhmotněna mimořádně tragickými událostmi. Od loňského jara se v čínských oblastech obývaných Tibeťany pokusilo o sebevraždu upálením nebo ji dokonalo více než 20 mnichů, jeptišek i laických Tibeťanů. Více než polovina z nich svým zraněním podlehla.

Peking obviňuje stoupence exilového tibetského duchovního vůdce Tibeťanů dalajlamu, že tyto akty sebeupalování podněcuje stejně jako protivládní protesty. Čína dalajlamu obviňuje ze separatistických snah. Dalajlama ale usiluje pouze o větší a skutečnou autonomii Tibetu.

Podle odborníků je sebeupalování proti buddhistickému učení a jen potvrzuje, jak zoufalé musely oběti být. Do kouta je zahnalo systematické potírání tibetské kultury i šikana klášterů ze strany Pekingu. Frustrované oběti nepochybně také chtěla zburcovat veřejné mínění.

Amnesty International nepodporuje politické cíle některých protestujících, usiluje výhradně o dodržování jejich lidských práv, organizace rovněž nezastává žádné stanovisko v otázce nezávislosti Tibetu.





Kontakt a další informace:

Amnesty International Brno
www.amnesty-brno.estranky.cz

Eva Myslíková
Tel: 728 350 725
e-mail: myslikova.eva@email.cz

Lucie Paseková
Tel: 723 146 569
e-mail: luc.pasekova@seznam.cz




Lucie Paseková, tel: 723 146 569
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist