Tomáš Salov "> Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chranena-uzemi-na-labi-budou-intenzivneji-spolupracovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

21. září 2020 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Ve druhém zářiovém týdnu podepsali během odborného semináře pořádaného Centrem Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau na téma “Labe – společné přírodní dědictví” představitelé osmi českých a německých chráněných území ležících podél toku Labe memorandum představující základní kámen jejich nadcházející přeshraniční spolupráce. Memorandum zakládá iniciativu nazvanou Elbe Parks (tzn. Labská chráněná území či "Labské parky"), sdružení chráněných území podél celého toku Labe sdílejících řadu společných cílů v oblasti ochrany vod, přírody a krajiny.

Za českou stranu se k iniciativě Elbe Parks připojili Krkonošský národní park, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a Správa Národního parku České Švýcarsko, za stranu německou pak Národní park Saské Švýcarsko a biosférické rezervace Střední Labe, Říční krajina Labe v Braniborsku, Labské luhy Dolního Saska a Schaalsee-Labe.

„Jedinečné a současně velmi zranitelné ekosystémy řeky Labe mají značný význam jak pro zdraví středoevropské přírody a krajiny, tak i z hlediska takzvaných ekosystémových funkcí, tedy užitku, který přinášejí člověku,“ říká Handrij Härtel, ředitel sekce ochrany přírody Správy Národního parku České Švýcarsko, a doplňuje: „Současně jsou chráněná území spolu tokem Labe provázána a tedy i do značné míry na sobě vzájemně závislá.“

Iniciativa Elbe Parks si proto klade za cíl zejména zlepšení vzájemné informovanosti o poznatcích a zkušenostech při péči o jednotlivá chráněná území, díky které budou moci lépe koordinovat své činnosti v oblasti ochrany přírody. Elbe Parks se má také stát platformou pro informování veřejnosti o ekologickém významu říčního toku, a to v širším kontextu přesahujícím poslání jednotlivých chráněných oblastí.

Vznik iniciativy Elbe Parks, představující nyní sdružení osmi organizací spravujících chráněná území v České republice a Spolkové republice Německo, významně inspirovalo již existující sdružení chráněných území na řece Dunaji, známé jako “Danube Parks” (http://www.danubeparks.org/), které vzniklo v roce 2007 a v rámci kterého dnes přeshraničně spolupracuje 16 chráněných území.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist