https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chrudim-oslavi-700-vyroci-narozeni-karla-iv-hostinou-pro-potechu-duse-i-tela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Chrudim oslaví 700. výročí narození Karla IV. hostinou pro potěchu duše i těla

13. dubna 2016 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 777285990
V sobotu 23. dubna 2016 od 8 do 12 hodin se na Resslově náměstí v Chrudimi uskuteční oslavy 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Akci, která se koná pod záštitou UNESCO, spolupořádá Chrudimská beseda a Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.

V květnu uplyne již 700 let od narození Otce vlasti a bezesporu nejvýznamnějšího českého panovníka Karla IV. V celé České republice se při této příležitosti konají slavnosti, které tuto osobnost a její činy připomenou. Mezinárodní význam Karla IV. potvrzuje mimo jiné fakt, že letošní jubileum bylo zařazeno do kalendáře světových výročí UNESCO. Spolek Chrudimská beseda, ve spolupráci s Muzeem loutkářských kultur, pořádá v rámci oslav v Chrudimi bohatou kulturní hostinu, kterou návštěvníkům přiblíží atmosféru doby nejslavnějšího Lucemburka.
V rámci programu projede Chrudimí královská kolona a přiveze Karla IV. na Resslovo náměstí, kde na něj budou čekat se svými vystoupeními hudebníci, loutkáři, šermíři a potulní herci. Řemeslníci předvedou své šikovné ruce, kuchaři budou nabízet středověké delikatesy k ochutnání nejen králi, ale i všem přítomným poddaným. V tvořivých dílnách nezapomeneme ani na umění a vzdělanost, které moudrý panovník pěstoval.
Návštěvníci se budou moci mimo jiné seznámit s dobovou loutkářskou technikou nazvanou marionette a la planchete (loutky na prkénku) v podání předních českých loutkářů Věry Říčařové a Františka Vítka. Při této technice se loutky pohybují na stole, jsou navázány na horizontálně natažených provázcích, které procházejí jejich těžištěm. Konce provázků drží v rukou herci napříč mezi sebou a povolováním či napínáním provázků ovládají pohyb loutek. Hra tímto způsobem byla velice náročná a vyžadovala výbornou souhru obou herců, což si budou návštěvníci moci osobně vyzkoušet.
Karlovské oslavy v Chrudimi začínají v sobotu 23. dubna v 8 hodin, vstup je zdarma.
Vivat Carolus rex!
Břetislav Oliva, tel: 777285990 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist