https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-delat-pokud-najdete-pouzitou-injekcni-strikacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Laxus z.ú.: Co dělat, pokud najdete použitou injekční stříkačku?

30. října 2019 | Laxus z.ú.
Autor: Magdalena Lukasová
Našli jste použitou injekční stříkačku a nejste si jisti, co s ní udělat? V Letohradě funguje terénní služba organizace Laxus. Na terénní pracovníky se můžete obrátit nejen v případě, když na ulici najdete pohozenou stříkačku.

Terénní program organizace Laxus se zaměřuje na uživatele návykových látek. Jedním z cílů organizace je ochrana veřejného zdraví. Aby kroky k naplnění tohoto cíle byly co nejefektivnější, lidé z organizace spolupracují s Městskou policií a místními lékárnami. “Strážníci Městské policie pomáhají pracovníkům se sběrem pohozených injekčních stříkaček, lékárníci se zase podílejí na výdeji čistého injekčního materiálu, u kterého platí dvojnásob, že čistota je půl zdraví,” říká Tomáš Janků, vedoucí Centra terénních programů Pardubického kraje.

Pokud najdete pohozenou injekční stříkačku, můžete kontaktovat terénní pracovníky organizace Laxus nebo Městskou policii. Co se poté se stříkačkou bude dít? Terénní pracovník nebo strážník stříkačku ve sterilních rukavicích sebere do certifikované nádoby, kterou terénní pracovníci odvezou do spalovny jako nebezpečný odpad. “Během letošního roku nebyla zaznamenaná žádná pohozená injekční stříkačka. To svědčí o dobré práci terénních pracovníků a zároveň zodpovědnosti klientů, kteří do služby docházejí,” doplňuje Tomáš Janků.

Terénní pracovníci dokážou pomoci i lidem, kteří užívají návykové látky jiným způsobem než injekčně. Může se jednat například o kouření THC nebo šňupání pervitinu. Lidé z organizace Laxus také spolupracují s rodinnými příslušníky nebo přáteli lidí, kteří užívají návykové látky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma a anonymně - tedy diskrétně a bez nutnosti sdělovat své osobní údaje. Ve všední dny od 10.00 do 18.00 se může kdokoli obrátit na terénní pracovníky na čísle +420 774 626 301.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist