Filip Poštulka "> Co ovlivňuje sociální podnikání ve střední Evropě? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-ovlivnuje-socialni-podnikani-ve-stredni-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fakulta humanitních studií UK: Co ovlivňuje sociální podnikání ve střední Evropě?

26. dubna 2021 | Fakulta humanitních studií UK
Autor: Filip Poštulka, tel: 724 104 295
Publikace vychází v rámci rozsáhlého mezinárodního projektu společnosti EMES. Její výstupy mají evropský i světový dopad. Knihu uvádí na trh nakladatelství Routledge.

Rozsáhlý mezinárodní projekt International Comparative Social Enterprise Models (ICSEM) probíhal v rozmezí let 2013 až 2017 a bylo do něj zapojeno více než padesát zemí světa.

Výzkum českých vědkyň
Marie Dohnalová a Kateřina Legnerová, vyučující studijního programu Studia občanské společnosti FHS, v knize publikovaly dvě kapitoly, které vycházejí z jejich výzkumné práce. Jde o kapitoly: Social Enterprise in the Czech Republic: Heritage and New Developments (Sociální podnikání v České republice: historie a současný vývoj)a The Influence of Historical and Institutional Legacies on Present-day Social Enterprises in CEE Countries: Lessons from Poland, Hungary, the Czech Republic and Croatia (Vliv historického a institucionálního dědictví na současné sociální podnikání v zemích Střední a Východní Evropy: Zkušenosti z Polska, Maďarka, České republiky a Chorvatska). „Kapitoly shrnují historii a současný stav sociálního podnikání v České republice a v jiných postkomunistických zemích. Tradici solidarity, organizací vzájemné pomoci, nadací a družstev v těchto zemích přerušilo období socialismu. Po roce 1989 se tvoří základy pro vznik současných sociálních podniků,“ zdůrazňují autorky Marie Dohnalová a Kateřina Legnerová.

Nejde o definici, podstatné jsou souvislosti
Ústředním tématem mnoha publikací, které se tématu sociálního podnikání věnovaly v posledních dvou desetiletích, bylo hledání jeho širší definice. Přístup projektu ISCEM, jehož výzkum kniha odráží, je však odlišný. Ukazuje, že oblasti sociálního podnikání by prospělo, spíše než hledání obecné definice, zachycení fenoménu sociálního podnikání v jeho místních a národních souvislostech. Kniha může sloužit jako klíčový zdroj informací pro učitele, výzkumníky, studenty, odborníky ale i pro politiky a novináře, tedy všechny, kteří chtějí porozumět fenoménu sociálního podnikání v oblasti Střední Evropy.

O autorkách: doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc., na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) založila magisterský a doktorský program zaměřený na občanský sektor a občanskou společnost. Je přední českou odbornicí na téma sociálního podnikání a sociální ekonomiky. Vedla mnoho výzkumných projektů na toto téma, spolupracuje s Vysokou školou ekonomickou v Praze. Vydala více než deset knih o sociální ekonomice a sociálním podnikání.
Ing. Kateřina Legnerová, M.Sc., MBA, Ph.D.,vyučuje na studijním programu Studia občanské společnosti FHS UK, zároveň působí na katedře personalistiky na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Podílí se na výzkumu sociálních témat, jako je zaměstnávání konkrétních skupin zaměstnanců. Vydala knihy o řízení lidských zdrojů a o sociálním podnikání.

O programu Studia občanské společnosti FHS UK: Cílem studijního programu je připravit odborníky na problematiku občanské společnosti a neziskového sektoru. Program, který je jediný svého druhu v České republice, je oborově zaměřen zejména na sociologii, ale vychází také z poznatků politologie, ekonomie, filosofie či antropologie. Absolvent najde uplatnění v organizacích občanské společnosti, ale i v komerčním a veřejném sektoru v pozici výzkumníka, manažera nebo konzultanta se zaměřením na občanskou společnost, sociální podnikání, dobrovolnictví, dárcovství či filantropii a společenskou odpovědnost.
Filip Poštulka, tel: 724 104 295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist