Filip Šebek "> ČRA podporuje v Myanmaru projekt řešící naléhavé potřeby vnitřně vysídlených komunit Rohingů a Arakanců - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cra-podporuje-v-myanmaru-projekt-resici-nalehave-potreby-vnitrne-vysidlenych-komunit-rohingu-a-arakancu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: ČRA podporuje v Myanmaru projekt řešící naléhavé potřeby vnitřně vysídlených komunit Rohingů a Arakanců

V roce 2012 došlo v Myanmaru – konkrétně v centrálním Arakanském státě – k rozpoutání stále trvajícího etnicko-náboženského konfliktu, kterým trpí obě skupiny místního obyvatelstva, jak muslimští Rohingové, tak buddhističtí Arakanci. Vzhledem k délce krize zde existují nejen humanitární potřeby, ale i potřeby dlouhodobého rozvojového charakteru, jejichž řešení by přispělo k zajištění nejen základních potřeb, ale i ke zlepšení kvality života všech komunit. Česká rozvojová agentura zde proto podporuje trilaterální projekt realizovaný Diakonií ČCE Střediskem humanitární a rozvojové spolupráce (DČCE HRS) spolu s místním partnerem Lutheran World Federation Myanmar (LWF Myanmar). Hlavním cílem projektu je vybudování odolné WASH (voda, sanitace, hygiena) a komunitní infrastruktury sloužící vnitřně vysídleným osobám a obyvatelům hostitelských vesnic.

Konflikt v Arakanském státě zapříčinil vnitřní vysídlení obou komunit, z nichž někteří lidé žijí už devátým rokem v provizorních táborech. Hostitelské komunity, do jejichž blízkosti se vysídlení přistěhovali, byly tímto přílivem lidí také zasaženy a zatíženy. Muslimští Rohingové jsou navíc bez státní příslušnosti a postiženi segregací, omezeným přístupem k možnostem obživy a základním službám, jako je zdravotnictví nebo vzdělání.

Projekt s názvem Budování WASH a komunitní infrastruktury pro podporu soběstačné komunity v Arakanském státě, Myanmar realizovaný Diakonií ČCE HRS a LWF Myanmar bude sloužit jako tzv. „scale up“ již existující intervence v minulých letech, podpořené Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Cílem tohoto projektu je řešit naléhavé potřeby vnitřně vysídlených a hostitelských komunit prostřednictvím „hardových“ projektových komponentů – budování WASH a komunitní infrastruktury – a v omezené míře i v rámci „softové“ složky skrze posílení dovedností a spolupráce komunit. Technologická a odborná složka české stopy spočívá v implementaci řešení úpravny vody pro vybrané státní školy s možným znásobením intervence v příštích letech ve spolupráci s českou společností G-servis.

Cílem první části projektu je úprava existujících vodních zdrojů, ruční vodní pumpy, úpravny vody, drenážní systém či latríny – a komunitní infrastruktury, jako jsou např. přístaviště, silnice či pěší cesty. Druhá část projektu cílí na budování kapacit a posílení „měkkých“ dovedností těchto komunit např. ve schopnosti se vnitřně organizovat, identifikovat rizika spojená s vývojem konfliktu v oblasti, informovat a zapojit všechny členy vč. žen, dětí a starších osob a reflektovat jejich potřeby. Dále např. v efektivním nakládání s omezenými zdroji, v komunikaci s místní vojenskou správou pro získání povolení přístupu k základním službám a na místní trhy, či při zvládání stresu. Podpora záměrně slouží oběma etnickým skupinám – muslimské rohingské a buddhistické arakanské v městské oblasti Sittwe a Pauktaw, aby mezi nimi dále nevznikalo napětí dané přístupem k humanitární a rozvojové pomoci.

„Navzdory přísným opatřením v regionu spojeným s pandemií Covid19 v roce 2020 a i bezpečnostní situací, se nám podařilo realizovat většinu naplánovaných aktivit. Restrikce, a to především dlouhodobý zákaz vycházení, měly zásadní vliv na realizaci, ve které jsme v ještě větší míře angažovali místní komunity. Společně jsme pak vyčistili a zprovoznili dvě nádrže na vodu a postavili 8 latrín a 20 ručních pump na vodu. Příslušníkům místních komunit byly distribuovány také vodní filtry. Zorganizovali jsme 30 akcí na úklid vesnic a vysídleneckých táborů a byla podpořena stavba 1 silnice, 3 pěších cest a 1 přístaviště pro vodní dopravu na místní řece“ říká Kristina Ambrožová, ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE HRS.

Kromě komplikací spojených s pandemií Covid-19 se musí projekt vyrovnat také se skutečností, že v Arakanském státě, druhém nejchudším v Myanmaru, chybí v mnoha oblastech nejen WASH a komunitní infrastruktura, ale i například elektrická energie, potřebná pro napájení zařízení sloužících k online školení, která za doby omezení pohybu byla součástí projektu. Mimo to časté boje mezi paramilitární Arakanskou armádou a oficiální armádou Myanmaru v regionu zapříčiňují pravidelné vypínání internetu ze strany vlády. „V roce 2020 tedy nebylo snadné online školení rychle zavést a jednalo se pouze o pilotní formáty, jak při počtu 250 lidí lze takové školení vůbec řídit. V letošním roce se online školení už realizují i díky nyní plně dostupnému vybavení,“ dodává Kristina Ambrožová.

„Tento trilaterální pokračující sub-projekt, který jsme podpořili dalším příspěvkem na kofinancování projektu hlavního donora, byla spoluúčast ČRA ve formě poskytnuté dotace na rok 2021 navýšena o 785.978 Kč. Důvodem byla možnost vylepšit infrastrukturu v dalších oblastech, která nebyla implementována v roce 2020 kvůli omezením Covid-19. Jedná se o upřednostnění segmentu pitné vody. Na základě společného rozhodnutí UNHCR, Diakonie ČCE a Lutheran World Federation Myanmar budou v letošním roce zprovozněny nebo identifikovány úpravny vody, pokud tedy složitá situace v místě dovolí“ doplňuje Darina Vlčková z České rozvojové agentury.

Hlavním donorem projektu je Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Odborně na projektu spolupracuje česká soukromá firma G-servis.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist