https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dekujeme-darcum-krve.pridejte-se
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pionýr: Děkujeme dárcům krve. Přidejte se!

11. června 2020 | Pionýr
Autor: Jakub Kořínek, tel: 777745886
Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev někoho jiného. V takové chvíli jsme závislí na dárcích, které ale nepoznáme a nemůžeme jim přímo poděkovat. Co s tím? V neděli 14. 6. je Světový den dárců krve, kdy můžeme všem vyslovit své „Díky!“.

Pionýrští dárci
V Pionýru zazní poděkování mnohokrát a hodně hlasitě, protože do dlouhodobé iniciativy Zdravá pionýrská krev se zapojují i pionýrky a pionýři, kteří mají za sebou už desítky odběrů. Mnozí z nich byli oceněni nejvyššími stupni Janského plakety i pionýrskými vyznamenáními. Svým příkladem získávají i řadu dalších, které přivádějí jako prvodárce.

Ani pandemie nezastavila dobrou vůli
Během koronavirové krize některé nemocnice hlásily nedostatek krve a jejích složek a oslovovaly registrované dárce, mezi nimi i ty pionýrské. Na odběrová místa vyrazili například Ivana Vejvodová z Jaroměře, Darina Zdráhalová z Kroměříže, Jiří Perkner z Chomutova, Vojta Zeman z Horní Cerekve a další.

Mezi pionýrskými dárci byl i Radovan Mlejnek z Prahy, kterého jsme se zeptali, jestli neměl vzhledem k epidemiologické situaci obavy a co ho vlastně k darování vede.
„Obavy jsem neměl. Jsem registrovaný dárce, a tak, když mi z nemocnice poslali výzvu, řekl jsem si, že to určitě mají vymyšlené, a šel jsem. A proč jsem začal darovat? Pomáhá to druhým a mě to nic nestojí. Také jsem navrhoval triko pro projekt Zdravá pionýrská krev a chtěl jsem ho s čistým svědomím nosit. Navíc mám od malička krajně nepříjemný pocit z injekčních stříkaček a rozhodl jsem se, že to musím zlomit. Vlastně je to pro mě kombinace pionýrských ideálů Pomoci a Překonání.“


Zdravá pionýrská krev – základní informace
Tato dárcovská iniciativa probíhá v Pionýru už od roku 2001. Jejím cílem je nacházet mezi našimi dobrovolníky nové dárce, kteří se budou na transfúzní stanice vracet dlouhodobě. Řada z nich daruje skutečně nejčastěji, jak je to možné (ženy 3x a muži 4x ročně). V posledních letech také rozšiřuje svůj apelační i informační záběr nejen na darování krve, ale i jejích dalších složek a také kostní dřeně.
Vše o iniciativě i řadu informací o darování samotném najdete na adrese: pionyr.cz/cinnost/projekty/zdrava-pionyrska-krev
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist