Tiskové zprávy
Děti Země: Děti Země si zvolily předsedkyni
Na výročním shromáždění členů Dětí Země, které proběhlo v Polici na Metují, byla poprvé za dvanáctiletou existenci ekologického sdružení Děti Země do jeho čela zvolena žena - dosavadní místopředsedkyně a vedoucí liberecké pobočky Dětí Země Simona Jašová.
Do pětičlenného předsednictva - tzv. Užšího kolegia byli za místopředsedy dále zvoleni: Pavla Vintrová (Beroun), Miroslav Patrik (Brno), Vít Roušal (Plzeň) a Jaroslav Valůch (Zlín).
Současná činnost
Děti Země se zabývají řešením problémů ochrany přírody a životního prostředí na celostátní úrovni. Regionální kauzy jsou v kompetenci dvanácti poboček, nebo Centra pro podporu občanů, což je zvláštní složka Dětí Země, která má za úkol pomáhat jiným občanským iniciativám a sdružením.
Činnost Dětí Země lze tématicky shrnout do tří oblastí u nichž pro představu jsou uvedeny některé příklady činnosti.
Ochrana přírody a krajiny - dlouholetou aktivitou je ochrana dravců a sov. Na ochranu živočichů je připravován také nový projekt ochrany netopýrů. K ostře sledovaným územím patří těžaři drancovaná Chráněná krajinná oblast Český kras.
Doprava - posláním je hledání alternativních ekologicky přijatelnějších dopravních řešení a podpora šetrnějších druhů dopravy. Každoročně je Dětmi Země pořádán Den bez aut. Nejaktuálnějším úspěchem je obnovení zákazu vjezdu nákladním automobilům do města Beroun.
Odpady - současně nejvýraznější aktivitou je příprava koncepce nakládání s odpady na liberecku a kauza liberecké spalovny. Nově je zahájen výzkumný projekt na zjištění vlivu spalování odpadů v cementárnách.
Dále se Děti Země zabývají například ekologickou výchovou, či organizováním známé ankety Ropák roku.
Profil členů Užšího kolegia:
Simona Jašová (36 let) je od roku 1992 vedoucí pobočky Děti Země Liberec. Vedla řadu úspěšných kampaní, které pomohly například k záchraně cenné přírodní lokality Veseckého údolí před zamýšlenou přehradou, či zabránění pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Vzděláním je zootechnička, jejím koníčkem se stalo horolezectví a je také matka dvou synů.
RNDr. Miroslav Patrik (38 let) je základajícím členem Dětí Země, kde byl v letech 1990 - 1993 jejich prvním předsedou. Zabývá vlivem dopravy na životní prostředí, zejména dálnic. V této oblasti připravoval alternativní dopravní koncepce, nebo prosazováním ekologicky přijatelnější trasy dálnice D8. Je organizátorem celostátních akcí Den bez aut a Ropák roku. Vystudoval přírodovědeckou fakultu v Brně a po roce 1989 studoval politologii.
Pavla Vintrová (33 let) je místopředsedkyní od roku 2000. Realizovala modelový projekt úspor energie na malých obcí (mimojiné přístavba zimní zahrady u Mateřské školky v Bohumilicích s fotovoltaickým zařízením) a v současnosti připravuje ekovýchovné programy pro děti. Je absoventka střední pedagogické školy a má sedmiletá dvojčata.
Vít Roušal (26 let) je vedoucím plzeňské pobočky Dětí Země. Zaměřuje se na prosazování ekologicky příznivějších alternativ k automobilové dopravě, zejména cyklistické dopravy, je spoluautorem návrhu taktové dopravy na železničních tratích na plzeňsku. Vystudoval gymnázium v Plzni, byl zaměstnancem Český drah a místopředsedou Spolku přátel místních drah. Má tříletou dceru.
Jaroslav Valůch (23 let) je vedoucím pobočky Dětí Země ve Zlíně. Na Vysoké škole obchodní Tomáše Bati studuje obor Public relation.
Kontakty na na členy Užšího kolegia:
Simona Jašová, tel.: 048-5109741, e-mail: dz.liberec@ecn.cz
Pavla Vintrová, tel.: 0311-621247, e-mail: dz.beroun@iol.cz
Miroslav Patrik, tel.: 05-45210393, e-mail: dz.brno@ecn.cz
Vít Roušal, tel.: 019-7455905, e-mail: dz.plzen@ecn.cz
Jaroslav Valůch, tel.: 0605-721018, e-mail: dz.zlin@centrum.cz