https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/diky-dobrovolnikum-ozila-ceska-vesnice-v-srbskem-banatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Díky dobrovolníkům ožila česká vesnice v srbském Banátu

25. července 2016 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Lukáš Wiesner, tel: 773 267 319
Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili na začátku července za krajany do Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu. Pomohli nejen s obnovou některých historických míst, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žije necelých čtyřicet potomků českých přistěhovalců z devatenáctého století.

Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České Selo a sousední Kruščicí pokračuje již čtvrtým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Dobrovolníci pomáhají s údržbou hřbitova či křížků v okolí obce, obnovou historických studní i opravami krajanského domu z devatenáctého století, který bude sloužit jako muzeum a výstavní prostor.

„Jsme moc spokojeni, že společně s mladými lidmi z České republiky děláme něco pro naši obec,“ říká starosta Českého Sela Ladislav Tesař. „S Brontosaury spolupracujeme rádi, vždy to tady velmi ožije. Doufám, že budeme pokračovat i v dalších letech,“ dodává. „Hned je tu aspoň na čas veseleji,“ svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se odstěhovávají za prací.

Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí mnohé společné společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety. Dobrovolníci také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. „Cítím se tady skoro jako u prarodičů na venkově, krajani nás přijali za své,“ směje se pravidelná účastnice táborů Lucie Lomičová.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již přes čtyřicet let. Jeho členové letos již popáté pomáhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo vyznačit přes 1 300 km turistických tras. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

Během léta Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice, zejména na hradech, zámcích, v chráněných územích, stanicích pro handicapované živočichy.

Fotografie pro novináře najdete na adrese:
https://ulozto.cz/!vF3TyZobB/vyber-zip
Lukáš Wiesner, tel: 773 267 319 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist