Marek Jehlička "> Dioxiny ohrožují vstup ČR do Evropské unie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dioxiny-ohrozuji-vstup-cr-do-evropske-unie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Dioxiny ohrožují vstup ČR do Evropské unie

Vstup České republiky do Evropské unie ohrožují jedovaté dioxiny (1). Zatímco EU emise těchto látek přísně kontroluje, čeští zákonodárci firmám spalujícím odpady umožnili evropské limity nedodržovat. Na nesoulad nového zákona o ovzduší s legislativou EU dnes upozornilo 26 českých ekologických nevládních organizací komisařku EU pro životní prostředí Margot Wallströmovou. Ekologické organizace ji dnes odeslaným dopisem žádají, aby se pokusila napravit to, co spáchali čeští poslanci na nátlak spaloven.

"Diskutabliní paragraf (odst. 10 § 54 zákona č. 86/2002 Sb ) propašovaný do zákona na nátlak firem spalujících odpady umožňuje oddálit platnost v EU závazného emisního limitu pro dioxiny. Otázka těchto látek je pro EU natolik citlivá, že legislativu, která má jejich přítomnost v životním prostředí omezit, neustále zpřísňuje. Proto by ústupek průmyslu vpašovaný do zákona poslanci Parlamentu ČR mohl vést ke znovuotevření kapitoly životní prostředí v rozhovorech o vstupu ČR do EU. Zákon je proto nutné novelizovat," shrnuje důvod znepokojení ekologických organizací RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Ten upozorňuje na to, že vedle spaloven odpadů z „děravého“ zákona těží také cementárny (2) a elektrárny spalující tzv. „alternativní paliva“ vyrobená z odpadů. „Lidé žijící v blízkosti těchto podniků na to ovšem doplácejí,“ dodává Petrlík.

Kvůli zavedení emisního limitu na dioxiny podepisovali čeští občané petici "Konec dioxinů v České republice" a jeho uzákonění požadovalo na 14 tisíc lidí.

Mezi 26 organizacemi figurují vedle ARNIKY také Greenpeace či sdružení Calla. Úplný seznam podepsaných je zveřejněn na internetových stránkách Budoucnost bez jedů

1) Dioxiny jsou stejně jako PCB či hexachlorbenzen nebezpečné již ve stopových koncentracích. Způsobují poškození imunitního a hormonálního systému, některé z těchto látek jsou rakovinotvorné. Člověk jich většinu přijme potravinami, do nichž se z 80 % dostávají z ovzduší. Vznikají například jako nechtěný vedlejší produkt v chemických procesech, kde se používá chlór nebo spalováním chlorovaných látek (při spalování odpadů nebo v hutnictví). Dioxiny ve velké míře produkuje například spalovna komunálních odpadů v Liberci.
2) Cementárny, které spalovaly, spalují nebo chtějí spalovat odpad: Čížkovice (okr. Litoměřice), Hranice na Moravě (okr. Přerov), Prachovice (okr. Chrudim), Radotín (Praha 5), Mokrá (okr. Brno-venkov)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist