https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-horniho-marsova-zavitaji-dobrovolnici-z-celeho-sveta-pomuzou-s-pripravou-slavnosti-pri-znovuotevreni-nejstarsiho-kostela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Do Horního Maršova zavítají dobrovolníci z celého světa. Pomůžou s přípravou slavnosti při znovuotevření nejstaršího kostela ve východních Krkonoších

HORNÍ MARŠOV (29. července 2016) – Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER bude od 1. do 17. srpna 2016 hostit ekologicky zaměřený workcamp (tj. mezinárodní dobrovolnický projekt) ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA). Do Horního Maršova přijede patnáct mladých dobrovolníků ze všech koutů světa. Své mimoevropské zástupce bude mít například Kolumbie, Čína nebo Rusko.

„Zajímám se o dobrovolnictví, velmi mě zaujalo zaměření projektu, a tak se těším na dny strávené v Horním Maršově,” uvedl dobrovolník Kyle z USA. Dobrovolníci budou pomáhat s budováním místní přírodní zahrady nebo přípravou dřeva na zimu, ale hlavně se aktivně zúčastní zahájení výstavy “Místo mého srdce” a doprovodného programu při příležitosti slavnostního znovuotevření nejstaršího kostela východních Krkonoš, který stojí přímo nad ekologicky šetrným domem DOTEK. Tato slavnost bude zahájena 12. srpna u příležitosti 550. výročí první písemné zmínky o Horním Maršově a odehraje se právě v domě DOTEK. „Celé odpoledne bude v našem areálu probíhat doprovodný program k této slavnosti. Návštěvníci se mohou těšit na poklady staré fary - DOTEKu, místní příběhy na vlastní kůži, velkou deskovou hru, občerstvení z naší kuchyně a mnohé další. Dobrovolníci budou s přípravou a realizací tohoto odpoledne pomáhat, a tak společně doufáme, že dorazí mnoho spokojených návštěvníků,“ uvedla koordinátorka workcampu Šárka Zákravská.

Ve svém volném čase dobrovolníci poznají přírodní krásy Krkonoš, jedinečného horského regionu východních Čech. Dozví se nejen o jeho zajímavé historii a přírodě, ale vyzkouší si také uvařit typické místní pokrmy.

Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER koupilo v roce 2002 objekt fary v Horním Maršově a v roce 2013 dokončilo její kompletní rekonstrukci. Dnes je bývalá barokní fara příkladem jedinečného spojení kulturní památky s provozem vybaveným moderními technologiemi (vytápění na biomasu, solární kolektory, rekuperace). Smyslem domu DOTEK (Dům obnovy tradic, ekologie a kultury) je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví, šíření dovedností směřující k trvale udržitelnému životu.

DOTEK nabízí ubytování, stravování (v tomto roce získal prestižní ocenění Ekologicky šetrná služba a Ecolabel), zázemí pro pořádání vzdělávacích akcí, hravou expozici o civilizaci a přírodě, dále celoročně otevřený infokoloniál s velkou nabídkou regionálních produktů a služeb ekologicky šetrné turistiky. Nedílnou součástí areálu je přírodní zahrada. V těsném sousedství fary stojí nejstarší strom a nejstarší kostel východních Krkonoš – všechny tyto památky tvoří dohromady pozoruhodný celek s výrazným geniem loci.

DOTEK nehostí kosmopolitní dobrovolníky poprvé a doufá, že se letošní skupině bude pobyt v tomto jedinečném prostředí líbit stejně jako těm minulým.

Kontaktní osoba:
INEX-SDA, z. s.
Kristýna Hovořáková, vedoucí workcampu
Telefon: +420 724 129 546
E-mail: kristyna.hovorakova@outlook.com
Monika Urbášková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist