https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-opet-prijeli-prispet-k-oprave-klastera-ze-13.stoleti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci opět přijeli přispět k opravě kláštera ze 13. století

Středověký klášter 30 km severozápadně od Brna již podruhé hostí skupinu 15 dobrovolníků v rámci společného projektu INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a místní organizace Hojnost z. s. Dobrovolníci budou ve dnech 12. až 24. srpna pracovat na kultivaci a zkrášlení některých z částí rozsáhlého klášterního areálu, na jehož stavu se podepsal zub času a nezájem komunistického režimu o církevní památky.

Dobrovolníky tento rok čeká mimo jiné zkrášlování dobrovolnického centra - malování, povrchová úprava postelí nebo pokládání dlažby před vstupem do centra. „Budeme dláždit cestu budoucím generacím dobrovolníků,“ říká s úsměvem organizátor workcampu Tomáš Blaha při setkání s vedoucími. Dále je v plánu práce v klášterních zahradách – kosení, kompostování nebo zahradničení.

Ve volném čase budou mít dobrovolníci možnost poznat nejenom historii kláštera a jeho okolí, ale také být v kontaktu s místními obyvateli. Na neděli 23. srpna od 17 hodin pak dobrovolníci chystají Hody kultur - akci pro širokou veřejnost, kde bude možné se osobně s dobrovolníky setkat a zjistit, co nového se v klášteře od loňského roku na poli dobrovolnictví podařilo. A ještě k tomu ochutnat speciality zahraniční kuchyně.

Náplní spolku Hojnost z. s. je péče o životní prostředí na Tišnovsku. Usilují o rozvoj šetrného obhospodařování půdy a tradičního a ekologického zpracování zemědělských produktů. Snaží se vytvořit síť hojnosti založenou zejména na místních lidech a přírodě.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno téměř 30 workcampů po celém území České republiky.

Ženský cisterciácký klášter Porta coeli nechala založit královna Konstancie, manželka Přemysla Otakara I., k odčinění manželových hříchů. Klášter byl za dobu své existence dvakrát zrušen, poprvé jej Josefínskéské reformy v době jeho největší prosperity proměnily v textilní manufakturu, podruhé z něj komunistický režim udělal sklady a zemědělské družstvo. Ze svého prvního zrušení se klášter vzpamatoval díky pomoci sesterského kláštera v německém Marienthalu, v jeho druhém vzkříšení mu můžou pomoci právě dobrovolníci. Koncem 90. let se německým dobrovolníkům z organizace Internationaler Bauorden podařilo vytvořit v části kláštera, bývalé škole, dobrovolnické centrum a to připravilo půdu pro současné dobrovolníky, kteří sem po krátké pauze opět jezdí pomáhat od roku 2018. Život v klášteře tak nejen ožívá v okolí nově otevřeného pivovaru, ale i v klášterních sadech a neobydlených prostorách, které mohou být nově využívány pro různé edukativní semináře, školy v přírodě nebo jako základna pro dobrovolníky.

Fotografie k použití (snímky z loňské realizace workcampu v Porta coeli):
https://drive.google.com/drive/folders/1iDqmjH0TFTDurIAP_8UMTyEb-H9_UFs0?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist