https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-v-bataypore-pomahaji-dokoncit-kaplicku-pro-repliku-prazskeho-jezulatka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci v Bataypoře pomáhají dokončit kapličku pro repliku Pražského Jezulátka

23. března 2016 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Monika Urbášková, tel: 737726686
Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) zveřejnilo nabídku dobrovolnických projektů pro rok 2016. Zájemci mohou vybírat z více než 2 tisíc dobrovolnických projektů v téměř 70 zemích světa, což je nejbohatší nabídka mezi českými neziskovými organizacemi. Mezi nejoblíbenější dobrovolnické projekty patří ty krátkodobé (2-3 týdenní), tedy workcampy. INEX-SDA je na poli mezinárodního dobrovolnictví stálicí, letos v dubnu oslaví 25. výročí vzniku.

Za krajany do Baťovy Bataypory

Zajímavostí v nabídce INEX-SDA je 9. ročník projektu v brazilské Bataypoře. Město Batayporã založil v roce 1953 zlínský rodák J. A. Baťa. Dodnes tu žije česká komunita, která se stará o Pamětní centrum J. Trachty a udržuje tak českou kulturu v Bataypoře živou. Cílem projektu je propojit obě země a posílit vzájemné vztahy. Čeští i místní dobrovolníci budou společně pracovat na dokončení kapličky pro repliku Pražského Jezulátka a přípravě komunitního divadla. „Vyrazíme mezi staro- i novousedlíky a vyslechneme si jejich vzpomínky. Budeme hledat příběhy, které chceme vyprávět a zkoušet, jak je divadelně ztvárnit. K divadelnímu výzkumu využijeme různé techniky: rozhovory, mentální mapy, divadlo obrazů, storytelling, improvizace nebo terénní výzkum. Z toho nejlepšího pak vytvoříme divadelní představení, naší společnou story Bataypory,“ říká divadelní režisérka a vedoucí projektu Martina Čurdová. Pražské Jezulátko (Menino Jesus de Praga) mají Latinoameričané ve velké oblibě. Kaplička v Bataypoře už stojí a místní pracují na jejím dokončení. I s tím částečně pomohou čeští dobrovolníci.

Na workcamp!

Workcampy jsou nejčastěji zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek nebo práci s lidmi. Většina účastníků dobrovolnických projektů jsou mladí lidé mezi 18 až 26 lety, ale existují i workcampy pro rodiny s dětmi, náctileté, pro starší dobrovolníky i pro lidi s postižením. „Zájemcům doporučujeme navštívit webové stránky www.inexsda.cz a prohlédnout si elektronickou databázi zahrnující jak 2-3 týdenní workcampy, tak i projekty dlouhodobé, v Evropě i dál…,“ přibližuje Eva Macková, koordinátorka vysílání dobrovolníků. Nejvíce dobrovolníků volí Německo, pak Francii, Velkou Británii a Španělsko. V nabídce si ale vyberou i ti, kteří by rádi vyjeli mimo Evropu. Dobrovolníci mohou v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie. Předodjezdové přípravné setkání jim umožní nahlédnout na globální témata z různých úhlů pohledu a zasadit svou dobrovolnickou zkušenost do širšího kontextu. „Workcampy jsou v dnešní době ideální příležitostí, jak bez předsudků získat přímou zkušenost s interkulturním prostředím, porozumění a respekt k jiným kulturám,“ dodává Macková.

Podpora lokálního neziskového projektu

Mezi oblíbené patří i workcampy v České republice, kterých INEX-SDA letos nabízí 35. Mezinárodní skupina dobrovolníků společně pracuje a pomáhá lokální neziskovce či obci. „Naši dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. I český dobrovolník se může zúčastnit domácího workcampu. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt,“ uvedla Renata Míchalová, koordinátorka českých workcampů v INEX-SDA.
Monika Urbášková, tel: 737726686 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist