Lucie Horáková vedoucí workcampu "> Dobrovolníci z celého světa podpoří svou prací renovaci kláštera Porta coeli - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-celeho-sveta-podpori-svou-praci-renovaci-klastera-porta-coeli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z celého světa podpoří svou prací renovaci kláštera Porta coeli

Cisterciácké opatství Porta coeli bude hostit ve dnech 6. – 20. srpna 2019 mzinárodní skupinu dobrovolníků, kteří svou prací podpoří renovaci kláštera Porta coeli. Sedmnáct dobrovolníků a dobrovolnic z celého světa pomůže v Předklášteří v rámci společného projektu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a místních organizátorů z Cisterciáckého opatství Porta Coeli.

Bohatá historie a touha po nových mezinárodních zkušenostech přilákala na projekt dobrovolníky z Číny, Ruska, Honkongu, Turecka, Dánska, Francie, Španělska, Portugalska, Itálie a Česka. „Věřím, že naše skupina ocení i duchovní přesah tohoto místa. Z každé zdi je tu cítit klid a moudrost. Moc se těším, až v této atmosféře budeme pracovat i usínat,“ říká jedna z českých vedoucích Lucie Horáková. Na pracovním programu je čištění mlýnského potoka, přilehlých zahrad a sadů nebo drobné renovační práce v areálu. Za svoji práci dobrovolníci dostanou jídlo, ubytování přímo v klášteře, volný čas k poznávání okolí a také možnost setkat se s místními lidmi během plánované mezinárodní večeře. „Doufám, že si tento workcamp užijeme stejně jako ten v Brazílii,“ dodává Petra Baštanová, kterou právě jihoamerická zkušenost inspirovala k vedení workcampu u nás v Česku.

Klášter Porta coeli (v překladu Brána nebes) vznikl z myšlenky Přemysla Otakara I. a historie tohoto místa smíření člověka s Bohem se začala psát již v roce 1233. Právem se tak tato historická památka stala klenotem obce Překlášteří u Tišnova a areál ožívá nejrůznějšími aktivitami. Kromě Podhoráckého muzea je možné navštívit i Klášterní kavárnu nebo pivovar. Duch místa je navíc až dodnes střežen komunitou sester cisterciaček.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na dobrovolnické projekty, tzv. workcampy, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie (archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1yhrXt3ebR_J5tLpApEQvvy5bF6_JWvtU?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist