https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnikem-i-vy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura Pondělí: Dobrovolníkem i vy?

2. března 2016 | Agentura Pondělí
Autor: Kamila Staňková, tel: 775554492
Agentura Pondělí pracuje s lidmi se zdravotním postižením, kteří chtějí žít běžným životem jako ostatní, chtějí zapadnout mezi své vrstevníky. Pod hlavičkou Agentury Pondělí nabízíme dvě sociální služby, Sociální rehabilitaci a Podporu samostatného bydlení. Do naší práce zapojujeme i dobrovolníky, kteří ve svém volném čase chtějí navázat přirozené vztahy s lidmi s postižením.
Jednou z našich dobrovolnic je Nikola. V agentuře je od října 2014. Vzhledem k jejímu nízkému věku nás překvapilo, že je velmi aktivní a má zájem. Na prvních schůzkách probíhalo proškolení, kde se dozvídala o našich pravidlech práce s našimi uživateli. Nikola začala pracovat s lidmi s mentálním handicapem, kteří jsou v Agentuře Pondělí ve službě Podpora samostatného bydlení. Na první schůzky docházela v doprovodu asistentů, aby se seznámila s našimi uživateli a aby si obě strany k sobě našly cestu.
Eva Dvořáková, koordinátorka dobrovolníků v Agentuře Pondělí k tomu říká: „První byla slečna Tereza. Tereza je mladá žena, která by velmi ráda zapadla mezi své vrstevníky, bohužel těžko rozeznává realitu všedních dní. Nikola s Terezou začaly společně trávit volný čas. Setkávaly se bez podpory asistentů., jezdily na kole, chodily na procházky, výlety atp. Tereza měla najednou někoho, komu může věřit a na koho se může obrátit. Intenzivní setkávání trvalo asi rok. Nikola a Tereza jsou dodnes v kontaktu, stále se potkávají, přestože již Tereza není v naší službě.“
Od září 2015 se Nikola začala potkávat se Sabinou. Navázání prvních kontaktů nebylo jednoduché. Sabina je nedůvěřivá, má strach z lidí, s cizím člověkem nikdy nemluví. Na několik schůzek, na kterých se domluvily, Sabina nedorazila, přestože je sama navrhla a chtěla se s dobrovolnicí sejít. I přes prvotní neúspěchy se bariera mezi Sabinou a Nikolou prolomila a dnes společně o víkendech a i někdy v týdnu vaří, pečou, trénují práci na PC apod. Vzhledem k tomu, že Nikola je studentkou rumburského gymnázia a dojíždí do školy z jiného města, chce trávit čas i s přáteli, je obdivuhodné, že si umí najít čas na to být užitečná i dalším lidem.
Pokud byste i vy chtěli poznat svět lidí s postižením, případně máte chuť být užiteční nebo prostě máte volný čas a přemýšlíte co s ním, neváhejte se ozvat na telefon 775 714 492 nebo email dvorakova@agenturapondeli.cz, rádi se vám budeme věnovat.
Kamila Staňková, tel: 775554492 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist