Lucie Hájková "> Dokážete čelit rostoucím hrozbám kybernetických útoků? Dokážete ochránit sami sebe a své děti? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dokazete-celit-rostoucim-hrozbam-kybernetickych-utoku-dokazete-ochranit-sami-sebe-a-sve-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní centrum bezpečnějšího internetu: Dokážete čelit rostoucím hrozbám kybernetických útoků? Dokážete ochránit sami sebe a své děti?

11. září 2014 | Národní centrum bezpečnějšího internetu
Autor: Lucie Hájková, tel: 728 610 865
Zacházet s mobily, počítačem a internetem dokáží intuitivně už i opravdu malé děti. Jste si ale jisti, že se dokážou účinně bránit útokům kyberšikany nebo sextingu? A dokážete to vy sami? Nebezpečí z internetu může být v počátcích těžko rozpoznatelné, plíživé a zdánlivě neškodné. Problematika kybernetické šikany páchané na dětech a mladistvých je téma, jehož význam roste ruku v ruce s rostoucím rozšířením internetu a jeho intenzivním využíváním především mladými uživateli. Krádeže osobních dat, přístupů k online profilům a účtům, kybervydírání se stávají realitou dnešního světa a jejich počet má rostoucí trend. Podle firem, zabývajících se bezpečností kyberprostoru není daleko okamžik, kdy běžní uživatelé budou ve světě online čelit hrozbám masových útoků.
V rámci projektu KPBI vznikla sada e-learningových kurzů, které provádí základními tématy online bezpečnosti a nabízí mnoho praktických rad, jak se chovat v online světě bezpečně. Témata kurzů se zabývají kyberšikanou, bezpečným užíváním chytrých telefonů a tabletů, úskalími ochrany autorských práv ve světě online, ochranou osobních údajů a mnoha dalšími oblastmi, které jsou pro bezpečné užívání internetu klíčové.
E-learningové kurzy pro cílové skupiny děti a mládež, rodiče a veřejnost byly spuštěny u příležitosti zahájení nového školního roku 1. září 2014. Kurzy pro cílové skupiny policie ČR a sociálních pracovníků budou slavnostně spuštěny 1. října 2014. Současně s kurzy si mohou žáci základních a středních škol z krajů zapojených do projektu zasoutěžit v online kvízu a vyhrát některou z hodnotných cen, věnovaných společností Microsoft. Soutěž probíhá do 31. října 2014. Pro všechny ostatní je kvíz přístupný bez nároku na zapojení do soutěže.
E-learningové kurzy byly připraveny a spuštěny v rámci projektu KPBI, jehož cílem je kromě zvýšení informovanosti v oblasti online bezpečnosti ve všech zapojených krajích ČR také propojení rizikových cílových skupin, vyvinutí úsilí vedoucí ke změně koncepce státního vzdělávání a sdílení praktických poznatků a zdrojů pro zlepšení povědomí a další rozvoj znalostí v oblasti bezpečnosti online. Jeho realizátoři jsou zástupci Asociace krajů ČR, Národního centra bezpečnějšího internetu, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina, a Policie ČR. K hlavním partnerům projektu patří společnosti Microsoft ČR
a Servodata.
Václav Šlajs, hejtman Plzeňského kraje k projektu říká: „Dnešní mládež žije na internetu nonstop. Dostatečně si ovšem neuvědomuje potřebu ochrany osobních dat a potenciální dopady jejího někdy až hazardního chování v online světě, které se může v budoucnu obrátit proti ní. V Plzeňském kraji vnímáme citelně potřebu vzdělávání právě našich nejmladších, ale pomocnou ruku chceme v rámci realizace projektu KPBI podat i rodičům, sociálním pracovníkům a zástupcům policie.“
„Kraj Vysočina se problematice online bezpečnosti věnuje dlouhodobě a systematicky, proto pro nás bylo ctí se k projektu KPBI připojit a nabídnout v rámci realizace e-learningových kurzů online platformu, na které jsou provozovány. Pro děti a mládež z Kraje Vysočina jsme připravili vlastní soutěž, kde mohou vyhrát některou z hodnotných cen a dozvědět se i mnoho zajímavých informací z oblasti online bezpečnosti,“ dodává MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Z posledního průzkumu Microsoft Computing Safety Index vyplývá, že pouhé 1 % uživatelů internetu využívá pro zajištění své bezpečnosti na internetu zkušeností a informací získaných ve škole. Naopak 61 % uživatelů internetu spoléhá raději na sebe. „Podle našeho průzkumu nechají rodiče své děti bez dozoru u počítače už v osmi letech, o dva roky později je bez dohledu pustí k internetu. Je důležité, aby rodiče znali a uměli dětem vysvětlit zásady bezpečného chování v digitálním světě – podobně jako je učí pravidla silničního provozu,“ řekl Václav Koudele, člen koordinačního výboru projektu KPBI
a manažer společnosti Microsoft. (Více informací o výsledcích průzkumu najdete v příloze tiskové zprávy.)

Zdenek Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu potvrdil fakt, že „pro naši organizaci je vzdělávání a osvěta bezpečného chování ve světě online hlavní činností. Poznatky získané díky mnoha realizovaným projektům z oblasti vzdělávání jsme mohli vhodně zúročit při tvorbě obsahu vzdělávacích kurzů. Pevně věříme, že kurzy budou díky důrazu na praxi pro uživatele nejen přínosné, ale i zábavné.“
E-learningový vzdělávací projekt prošel úspěšným grantovým řízením prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a byl spuštěn v několika verzích pro jednotlivé cílové skupiny. E-learningové kurzy a soutěžní kvíz jsou přístupné z webových stránek http://www.kpbi.cz a http://www.ecrime.cz .
Na publicitě projektu se bude podílet 38 362 zapojených tříd základních a středních škol a přes 1000 sociálních pracovníků.

O projektu Kraje pro bezpečný internet (KPBI)
Záměry a realizace projektu KPBI byly schváleny usnesením Rady Asociace krajů České republiky na
6. zasedání Rady dne 12. – 13. září 2013 v Ústí nad Labem, tisk č. 44. V roce 2014 si projekt klade za cíl oslovit co nejširší a věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím e-learningových lekcí a vědomostního soutěžního kvízu pro žáky základních a středních škol. E-learning i vědomostní kvíz jsou zdarma přístupné občanům krajů zapojených do projektu: Plzeňský kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj, Středočeský kraj, Zlínský kraj, Jihočeský kraj, Hlavní město Praha.
K dlouhodobým záměrům projektu KPBI patří především podpořit a zlepšit celkové povědomí
o ochraně online bezpečnosti ve všech krajích ČR, nastavit udržitelný systém vzdělávání jak cílové skupiny dětí a mládeže, tak i dospělých a nastavit funkční systém sdílení zdrojů, zkušeností a dobré praxe.
Více informací o projektu najdete na internetových stránkách http://www.kpbi.cz.
Lucie Hájková, tel: 728 610 865
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist