https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/domov-pokojneho-stari-kamenna-otevre-spolecne-s-lipkou-novou-terapeutickou-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lipka: Domov pokojného stáří Kamenná otevře společně s Lipkou novou terapeutickou zahradu

22. června 2016 | Lipka
Autor: Kateřina Vítková, tel: 736473732
Principy zahradní terapie se stále častěji úspěšně využívají ve zdravotnictví, tato metoda však nachází své místo také v sociálních službách. Své o tom vědí v Domově pokojného stáří Kamenná, kde bude 29. června slavnostně otevřena terapeutická zahrada, kterou zde pomohlo vytvořit školské zařízení Lipka. Lipka navíc představí nový prototyp pojízdného záhonu, tzv. floramobil, určený pro seniory trvale upoutané na lůžko.

Ve středu 29. června v 10 hodin čeká pracovníky i obyvatele charitního Domova pokojného stáří v brněnské Kamenné kolonii slavnostní otevření rozšířené terapeutické zahrady. „V zahradě jsme vytvořili několik speciálních vyvýšených záhonů přizpůsobených potřebám seniorů. Vedle pracovní pěstební plochy jsou například umístěny opěrky či místo pro pohodlné sednutí. Nechybí ani prostor pro vozíčkáře v podobě pultového záhonu, ke kterému se snadno dostanou a mohou vykonávat jednoduché zahradnické práce nebo si rostliny zblízka prohlédnout, ohmatat a přivonět si k nim. Prostranství zahrady jsme navíc doplnili o relaxační zóny odcloněné jedlými keři, na jejichž plodech si senioři mohou pochutnat,“ představuje jednotlivé prvky Dana Křivánková z Lipky, která stojí za návrhem zahrady společně s Danem Zahradníkem.

V rámci otevření zahrady Lipka představí také nový prototyp pojízdného záhonu – tzv. floramobil, který bude sloužit obyvatelům domova trvale upoutaným na lůžko, aby i oni mohli využívat přínosů zahradní terapie. „Toto zařízení s výsuvnou pracovní plochou umožňuje zajet přímo k lůžku klienta a převézt tak zahradu až do pokoje. Můžeme potom s klienty využívat chuťových i hmatových vjemů, aromaterapie a třeba se i pustit do jednoduchých pěstebních prací. Vyrobený prototyp v domově prakticky otestujeme a na základě získaných zkušeností jej upravíme do finální podoby,“ říká Dana Nováková, manažerka projektu. Vzorem pro pojízdný záhon byl Lipce německý prototyp užívaný v tamních sociálních a zdravotnických zařízeních.

Pracovníci i obyvatelé Domova pokojného stáří se ještě před zahájením prací do úpravy zahrady aktivně zapojovali. V rámci komunitního plánování společně s Lipkou diskutovali o budoucí podobě zahrady i o tom, jak ji budou společně využívat.
Kateřina Vítková, tel: 736473732 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist