https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dusi-nas-smog-a-vlada-stale-otali-s-antifosilnim-zakonem-ktery-by-ozdravil-vzduch-i-ekonomiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dusí nás smog - a vláda stále otálí s antifosilním zákonem, který by ozdravil vzduch i ekonomiku

10. ledna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Aktuální extrémní smog na Ostravsku a dalších místech (například Prostějov, Přerov, Uherské Hradiště, Zlín a další) i nadměrné znečištění ovzduší, které sužuje obyvatele od začátku roku ve většině měst a některých obcích, ostře kontrastují s absencí skutečně účinných opatření pro zlepšení kvality ovzduší.

Znečištění z průmyslové výroby nelze srazit rychle. Hnutí DUHA vytrvale upozorňuje, že hlavní podíl viny nese závislost na fosilních palivech a plýtvání energií. Relativně vysoký podíl průmyslu na naší ekonomice dávno nepotřebuje fosilní paliva ani plýtvání.

V ČR například zbytečně běží zastaralé uhelné elektrárny, které vyrábějí elektřinu na vývoz a způsobují i ekonomicky více škod než užitku. Také asi 300 tisíc domácností stále spaluje uhlí v domácích kotlích a ministerstvo životního prostředí dokonce z fondů EU financuje nákup nových kotlů na uhlí.

Česká vláda slíbila už v programovém prohlášení, že připraví tzv. antifosilní zákon, který se osvědčil v Británii a dalších zemích. Zákon by stanovil cíle a postupné konkrétní kroky pro snižování emisí skleníkových plynů. Konkrétní přijatá účinná opatření by srazila i smog. Vláda však návrh klíčového zákona zatím ani neprojednala a její funkční období se krátí. Proti zákonu vystoupil Svaz průmyslu a dopravy i Českomoravská konfederace odborových svazů. Zato má podporu veřejnosti, desítek firem a osobností [1]. 25 000 lidí se obrátilo na politiky, aby takový zákon přijali.

Kromě zavírání nepotřebných uhelných elektráren a podpory pro výměnu uhelných kotlů za biomasová či tepelná čerpadla by zákon rozhýbal moderní technologie v průmyslu, čisté domácí obnovitelné zdroje energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu i výrobu aut na čistší pohon. Města by také byla motivována chránit ovzduší a obyvatele například omezením vjezdu naftových vozidel, která jsou hlavním zdrojem prachu z dopravy. Takové opatření chystá například Paříž, Madrid, Athény či Mexiko City [2].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Lidé se dnes dusí smogem, stejně jako včera. Nejde jen o Ostravsko, ale třeba v Brně už byl na několika místech překročen hygienický limit čtyřikrát za prvních devět dnů roku. Vláda by proto měla urychleně splnit slib a předložit antifosilní zákon. Úplně vymazat znečištění ovzduší rychle nepůjde, ale vláda musí konečně začít pracovat na opatřeních, která jej sníží, a to provést rychle lze. Není například vůbec nutné provozovat zastaralé uhelné elektrárny, když jejich výrobu vyvážíme. A je možné hned zastavit dotace na nákup nových uhelných kotlů pro domácnosti, když už dávno existují daleko lepší technologie."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.velkavyzva.cz/podporuji-nas
[2] https://www.theguardian.com/environment/2016/dec/02/four-of-worlds-biggest-cities-to-ban-diesel-cars-from-their-centres

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist