https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dve-tretiny-spoju-narodniho-dopravce-nabizeji-cestovani-lidem-na-voziku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Dvě třetiny spojů národního dopravce nabízejí cestování lidem na vozíku

23. listopadu 2016 | České dráhy
České dráhy přidají v Jízdním řádu 2017 dalších 258 vlaků s vozy přístupnými lidem na vozíku. Jejich počet tak stoupne na celkem 4 914 spojů. Jedná se o největší rozsah bezbariérové železniční dopravy, který se dotýká přibližně dvou třetin všech vlaků vypravovaných národním dopravcem.

„Také v roce 2016 jsme pokračovali v zavádění nových bezbariérových vozidel, jako jsou například jednotky InterPanter. Díky tomu jsme mohli ve srovnání s loňským prosincem nyní rozšířit symboly bezbariérovosti na dalších 258 vlaků na různých místech České republiky,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. „Jednotky InterPanter pokrývají například rychlíkovou linku z Prahy přes Pardubice, Českou Třebovou, Svitavy a Blansko do Brna. Nově tak získali bezbariérové spojení obyvatelé měst s více než 80 000 obyvateli. Další linka, kde jsme mohli zveřejnit plný rozsah bezbariérovosti, vede z Prahy do Ústí nad Labem a Děčína. Tam mají lidé s handicapem přípoje na bezbariérové regionální vlaky na Českolipsko, Rumbursko, do celého Šluknovského výběžku nebo do Liberce,“ doplnil Michal Štěpán.

České dráhy dnes provozují více než 600 osobních vozů a elektrických nebo motorových jednotek, které jsou upravené pro cestování osob na vozíku včetně bezbariérového sociálního zařízení. Více jak dvě třetiny z toho jsou dokonce nízkopodlažní vozidla, kde je výška podlahy vlaku ve stejné úrovni jako výška moderních bezbariérových nástupišť. Lidé s pohybovým postižením, nejen vozíčkáři, ale například i senioři, tak nemusejí zdolávat výškový rozdíl mezi nástupištěm a podlahou vozu, ale snadno překonají jen relativně malou mezeru mezi vlakem a nástupištěm. Moderní vlaky jsou vybaveny také pro snadné cestování osob se sluchovým nebo zrakovým postižením např. audiovizuálním informačním systémem, nápisy v Braillově písmu nebo možností ovládat nástupní dveře speciální vysílačkou pro nevidomé.

„Lidem s handicapem se snažíme ulehčit cestování již od plánování cesty, vyhledání spojení, získání informací o přístupnosti až po objednávku samotné cesty a případné asistence. Cestování jim usnadňuje široký informační servis na www.cd.cz/bezprekazek a elektronický systém objednávky přepravy,“ uvedl Michal Štěpán.

České dráhy za uplynulých 10 let, od roku 2007, zvětšily počet bezbariérových spojů 7× a počet bezbariérových vozidel 3×, když v roce 2007 provozovaly jen 676 spojů s garantovanou bezbariérovostí a provozovaly jen 210 vozidel upravených pro cestování vozíčkářů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist