https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsky-parlament-vcera-hlasoval-proti-pvc-greenpeace-vyzyva-ceskou-vladu-k-akci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Evropský parlament včera hlasoval proti PVC Greenpeace vyzývá českou vládu k akci

4. dubna 2001 | Greenpeace
Organizace Greenpeace dnes vyzvala českou vládu, aby přijala komplexní politiku postupné náhrady plastu PVC (polyvinylchloridu), neboť jeho výroba, užívání a likvidace ohrožuje životního prostředí a lidské zdraví. Řada významných světových firem už vyloučila PVC ze svých produktů, mnohé obce, města či státy zavádějí vůči PVC restrikce a postupně je nahrazují bezpečnějšími materiály (1). Pro politiku náhrady PVC se včera vyjádřil i Evropský parlament (EP).

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali 3. dubna 2001 politiku náhrady měkčeného PVC (2) užívaného mezi jinými k výrobě dětských hraček nebo medicínských pomůcek. Měkčené PVC totiž obsahuje ftaláty, které jsou toxické a mohou se z výrobků uvolňovat. Pokusy na zvířatech prokázaly schopnost ftalátů poškozovat např. ledviny, jatra, varlata atd.

Dále EP odhlasoval i zákaz olověných přísad do PVC (tzv. stabilizátorů), povinné označování výrobků z PVC a separovaný sběr odpadů z PVC. Kromě toho evropští poslanci uznali, že spalování ani skládkování nejsou udržitelnými možnostmi likvidace PVC. Dále navrhli vyloučit tzv. "tvrdé" PVC ze spalování, protože jeho hoření produkuje toxický popílek a uvolňuje do ovzduší nebezpečné emise, jakými jsou např. velice jedovaté dioxiny.

"Evropský parlament rozpoznal nebezpečí spojená s výrobou a likvidací PVC a hlasoval v zájmu životního prostředí a ochrany lidského zdraví. Ani naši odpovědní politici už dále nesmí zavírat oči před hrozivě narůstající lavinou odpadů z PVC," řekl MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

V České republice zatím usilují o řešení narůstajících problémů s PVC hlavně ekologické organizace. V roce 1997 se podařilo prosadit do zákona o odpadech zákaz PVC obalů v ČR od 1. ledna 2001. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) bohužel podlehlo tlaku vlivné lobby průmyslu PVC a odsunulo platnost zákazu obalů z PVC o celých 7 let (až na 1. leden 2008). Také Ministerstvo zdravotnictví (MZd) po léta bagatelizovalo rizika nebezpečných hraček z PVC. Ani nejnovější vyhláška Mzd, která vstoupila v platnost 27. února 2001, bohužel problém nevyřešila a většina hraček z PVC obsahujících toxické ftaláty smí být i nadále legálně prodávána (3).

"Sobecké zájmy části chemického a plastikářského průmyslu, který na PVC vydělává, zatím bohužel převažují nad zájmy ochrany životního prostředí a zdraví lidí, kteří jsou vystaveni rizikům spojeným s výrobou a likvidací PVC," konstatoval MUDr. Šuta a dodal, že hlasováním Evropského parlamentu padla poslední výmluva českých politiků, kterou byl údajný odpor Evropské unie proti restrikcím vůči PVC. .

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta,
koordinátor programu "Toxické látky a zdraví" Greenpeace ČR,
tel.: 02/ 2431 9667, fax: 02/ 311 22 89, mobil: 0603/443 140,
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
e-mail:vvasku@cz.greenpeace.org

Poznámky:
(1) Přes 200 měst v Rakousku, Holandsku, Německu, Švédsku, Lucembursku, Dánsku a Norsku má vlastní restriktivní politiky vůči PVC. V dopravě vyhlásila politiku bez PVC např. společnost EURO-TUNNEL nebo podzemní dráhy v Londýně, Vídni, Bilbau, Berlíně atd. Také automobilové společnosti, např. Mercedes, BMX či Opel přijali politiku náhrady PVC. A podobně i špičkové firmy v jiných oborech např. LEGO, IKEA, SONY-Europe, AEG nebo Herlitz. podrobnější přehled obsahuje studie Greenpeace International "PVC-free future" na internetové adrese: http://www.greenpeace.org/~toxics/reports/restrictions.pdf

(2) European Parliament resolution on the Commission Green Paper on environmental issues of PVC (COM(2000) 469 - C5-0633/2000 - 2000/2297(COS)), k dispozici na internetové adrese: http://www3.europarl.eu.int/omk/omnsapir.so

(3) Vyhláška Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let č. 84/2001 Sb., Sbírka zákonů ČR, částka 31, ze dne 27. února 2001 http://www.mvcr.cz/sbirka/2001/sb031-01.pdf

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist