https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-dobrovolnici-ozivi-pamatkove-chraneny-zamecek-v-pravicich-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Evropští dobrovolníci oživí památkově chráněný zámeček v Pravicích

6. srpna 2020 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Pavlína Veleba Haufová, vedoucí workcampu, tel: 776748203+420 776 220 090
Jihomoravská vesnice Pravice bude hostit ve dnech 6. 8. - 12. 8. 2020 skupinu dobrovolníků, kteří přijeli svou prací podpořit renovaci tamního památkově chráněného panského dvora. Účastníci z různých koutů Evropy pomůžou v Pravicích již podruhé v rámci společného projektu INEX ̶ Sdružení dobrovolných aktivit, Pravického okrašlovacího spolku a ekologického zemědělského družstva Ochsen.

Hlavní náplní práce dobrovolníků bude oprava klasicistní budovy. Protože je objekt součástí velké ekofarmy, účastníci budou moci nahlédnout i do tajů farmaření. V rámci projektu vypomohou účastníci také při rekultivaci pravického hřbitova, seznámí se s komplikovanou historií česko-rakouského pohraničí a ve volném čase podniknou výlety po okolí. Dobrovolníci si budou sami vařit z místních surovin, které jim farmáři poskytnou, čímž sníží svoji uhlíkovou stopu. Stejný workcamp v Pravicích proběhl již loni. Dobrovolníci tentokrát přijedou z Čech, Polska, Francie a Německa. „Velmi se těším na samotnou práci, ale i na multikulturní výměnu a tematické debaty s ostatními účastníky,“ uvedla jedna z organizátorek.

Budova pravického majeru byla postavena v roce 1805 knížetem Mořicem z Lichtenštejna. Jedná se o areál bývalého klasicistního zámečku s hospodářským dvorem. Místní nezisková organizace Pravický okrašlovací spolek se v roce 2016 postupně chátrajícího objektu ujala s myšlenkou nejen jeho rekonstrukce, ale i s jeho budoucím využitím jako kulturního centra. S pomocí dobrovolníků se tak nastartovala záchrana celého komplexu.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno téměř 30 workcampů po celém území České republiky.

Fotografie k použití (snímky z pravického workcampu v roce 2019):
https://drive.google.com/drive/folders/1pAedb51jvms57jrmdKROK6HSLQofOnoE?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist