Jan Piňos "> Francie bude hlasovat proti povolení glyfosátu. Registrace jedovatého a sporného herbicidu v EU letos vyprší, o jeho dalším osudu bude hlasovat i ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/francie-bude-hlasovat-proti-povoleni-glyfosatu-registrace-jedovateho-a-sporneho-herbicidu-v-eu-letos-vyprsi-o-jeho-dalsim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Francie bude hlasovat proti povolení glyfosátu. Registrace jedovatého a sporného herbicidu v EU letos vyprší, o jeho dalším osudu bude hlasovat i ČR

30. srpna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Dnes francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot oznámil, že Francie bude hlasovat proti prosloužení evropské registrace k používání glyfosátu [1]. Registrace kontroverzní látky, označené Světovou zdravotnickou organizací za pravděpodobný karcinogen, končí na konci roku. Hlas Francie a dalších velkých států EU je přitom pro rozhodnutí o další budoucnosti nejpoužívanějšího, jedovatého herbicidu zásadní.

Jednání a následné hlasování budou probíhat během podzimu. K hlasování by mohlo dojít už 20. a 21. září nebo poté 5. a 6. října; nejpozději pak 6. listopadu.

O budoucnosti glyfosátu bude na podzim jednat i Česká republika. V minulosti zatím vždy hlasovala postaru za prodloužení registrace bez výrazných časových a jiných omezení. Přesto ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že podporuje zkrácení doby registrace a zúžení jeho používání [2]. Zatím však naše země nepodnikla žádné kroky k jeho omezení, kromě zákazu použití formulační přísady ethoxylovaného aminu, loje v glyfosátových přípravcích, který byl proveden na základě schváleného nařízení Evropské komise.

Francie už v minulosti deklarovala, že glyfosát na svém území zakáže i v případě, že by povolení v Evropské unii získal.

Glyfosát je aktivní složkou širokospektrálních herbicidů, které se používají na likvidaci plevelů v zemědělství i na veřejných prostranstvích, ale také například na dosoušení plodin (obilovin, řepky ad.) těsně před sklizní nebo dokonce na likvidaci strnisek místo podmítky a orby. V České republice tvořila jeho spotřeba v roce 2015 téměř 32 % spotřeby všech herbicidů a desikantů. Glyfosát je nebezpečnou látkou pro pro přírodu i člověka [3].

Hnutí DUHA ve spolupráci se Sítí ekologických poraden připravuje infolist mapující alternativy k používání glyfosátu na veřejných prostranstvích. Příklady měst, která glyfosát k likvidaci plevelů nepoužívají, je Brno nebo Mělník. Infolist vyjde v září a bude představen na tiskové konferenci v Brně začátkem října. Proběhnou tam také dva semináře pro veřejnou správu, novináře i veřejnost, představující konkrétní, neškodlivé alternativy.

I v zemědělství lze glyfosát úspěšně nahradit - takzvané integrované hospodaření využívá k hubení plevelů i jiné způsoby, než jsou pesticidy. Ekologické zemědělství glyfosát a další syntetické pesticidy nevyužívá vůbec. Nejnovější studie ukazují, že použití glyfosátu lze nahradit například vhodným způsobem orby. Dosoušení glyfosátem nebo nahrazování podmítky a orby aplikací glyfosátu je zcela zbytečné a jen zvyšuje jeho škodlivý dopad na přírodu i člověka.

Hnutí DUHA a téměř dva tisíce lidí proto vyzývá české ministry, aby se zasadili o výrazné omezení a postupné nahrazení glyfosátu u nás. Připojit k výzvě se lidé mohou na stránkách www.parkybezchemie.cz.

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:
"Česká republika by měla při podzimním rozhodování o osudu kontroverzního glyfosátu vystupovat minimálně za zásadní omezení jeho dalšího povolení. Už teď by měla také začít podnikat kroky k výraznému snížení jeho spotřeby a postupnému nahrazování bezpečnějšími přípravky a postupy, které jsou běžně dostupné a už se v praxi progresivnějších měst i zemědělců používají."

"Francie svým rozhodnutím ukazuje, že zemědělství i údržba veřejných prostranství bez pravděpodobně karcinogenního glyfosátu jsou možné a měly by být běžné."


Kontakty:
Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA: 775 731 431, klara.kyralova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.generations-futures.fr/actualites/glyphosate-france-dit-non-a-re-homologation-pression-a-porte-fruits-rien-nest/
[2] Viz. příspěvek na oficiálním Twitteru Mariána Jurečky ze dne 17.5.2016.
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-studie-glyfosat-pusobi-zavazne-onemocneni-jater-uz-pri-kontaktu-s-velmi-malymi-davkami

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist