Alena Králíková "> Genderový audit předvstupních fondů EU 1999-2004 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/genderovy-audit-predvstupnich-fondu-eu-1999-2004
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gender Studies, o.p.s.: Genderový audit předvstupních fondů EU 1999-2004

9. května 2005 | Gender Studies, o.p.s.
Autor: Alena Králíková, tel: 224-915-666

Členství v EU otevřelo řadu možností pro každou z kandidátských zemí. Během přístupového procesu měly například příležitost financovat budování institucionální infrastruktury z předvstupních instrumentů; po vstupu do EU byly tyto nahrazeny strukturálními fondy. Zpětné hodnocení využití předvstupních fondů je důležité zejména pro další plánovaní financování programů a projektů, resp. jejich dopadu na lidské zdroje a další dílčí aspekty.

Ačkoli byl ekonomický dopad projektů financovaných pomocí všech dostupných instrumentů relativně dobře zdokumentován a monitorován, nebyly sociální „dopady“ rovnoměrně distribuovány mezi muži a ženami. Došlo k tomu zejména z důvodu existujících genderových rolí a stereotypů. Neexistující genderová dimenze na projektové úrovni navíc napomohla ke konzervaci a posílení genderových rolí.

Takto lze v krátkosti vymezit první impulz, který vedl k zahájení společného česko-slovenského projektu v roce 2004. Ten se zaměřil na analýzu programových dokumentů a vybrané nadace přerozdělující pomocí grantů evropské fondy na lokální projekty v obou zemích. V analýze a strukturovaných rozhovorech vedených se zástupci a zástupkyněmi nadací jsme se pokusily sledovat celý proces od přijetí direktiv EU přes přípravu národních pravidel až k schváleným projektům na národní a regionální úrovni.

Publikace má za cíl vytvořit základ pro diskusi o financování, politice gender mainstreamingu a implementaci genderové rovnosti v rámci všech programů, ne jen těch zaměřených na lidská práva, lidské zdroje nebo rovnost žen a mužů.

Doporučení:

  • Doporučujeme včlenění hodnocení genderového rozměru (gender impact assessment) na všech úrovních přípravy, implementace, monitoringu a evaluace programů a dokumentů.
  • Doporučujeme novým přistupujícím zemím začlenit rovné příležitosti do rozvojových plánů a národních strategií od samého počátku přístupového procesu. Dosažení genderové rovnováhy v nově budovaných institucích musí být základní podmínkou implementace aquis nebo předpřístupových instrumentů.
  • Doporučujeme, aby byly vytvořeny relevantní indikátory monitorující genderovou rovnováhu a dopad projektu.
  • Doporučujeme přijetí gender mainstreamingu jako jedné z nejdůležitějších priorit na národní úrovni, resp. v rámci institucionálního rámce.
  • Doporučujeme systematickou a strategickou spolupráci vládních a nevládních institucí zabývajících se problematikou rovných příležitostí.
Alena Králíková, tel: 224-915-666
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist